Vědci objevili, proč marihuana vyvolává silný pocit hladu

 
Další 2 fotografie v galerii
THC spouští silnou emisi ghrelinu ze žaludku, a tak vzniká pocit hladu / Pixabay
První studie v historii na téma týkající se působení marihuany na různé hormony v těle proběhla letos na Washingtonské státní univerzitě. A co vědci zjistili?

I KDYŽ TOMU MOŽNÁ ANI nebude chtít leckdo věřit, vědci opravdu zjistili, proč máte po marihuaně hlad. Faktem je, že až dodnes žádná podobná studie na toto téma neexistovala.

Každý ví, že THC (to je ona psychoaktivní látka v marihuaně, po níž se cítí lidé „jinde"), interaguje s mozkem a že lidé po ní mají i překvapivě velký hlad. Jaký byl ale důvod tohoto pocitu zůstávalo až dodnes tajemstvím.

Nyní ovšem výzkumníci z Washingtonské státní univerzity zjistili, že droga si hraje na oplátku i s člověkem – totiž s jeho hormony a receptory. A to v mnohem komplexnější formě, nežli se zprvu soudilo.

Mimochodem, dnes je již běžně distribuována lékařská marihuana lidem trpícím rakovinou, HIV a srdečními chorobami, aby jim pomohla opět získat chuť k jídlu. Někde jsou předepisovány místo toho syntetické  léky, jež ji mají imitovat, typu Marinol, co ale mají zatím hodně vedlejších efektů a jsou nesmírně drahé.

Dříve se všeobecně myslelo i mezi doktory a vědci, že marihuana činí mozek více citlivý na hormon hladu (ghrelin) na rozdíl od drog typu kokain, co vypínají hypotalamus (centrum v mozku kontrolující hlad). Ale kupodivu, i marihuana jej zprvu „vypnula" namísto aktivace. Až poté spustila mocnou emisi ghrelinu z žaludku, tedy věc, kterou nikdo dříve nepozoroval ani si neuvědomil.

Pocit hladu ale nenastal okamžitě, ale trvalo to asi tak další dvě hodiny. Autoři studie ovšem předpokládají, že tato doba bude pokaždé trochu jiná v závislosti na konkrétním druhu marihuany, nemoci nebo fyziologii člověka.

U různých lidí prý dokonce může působit opačně (někdo má nejradši sladké, jiný slané atd.). To ale bude předmětem až dalších studií. Získávání dat pro ně ale asi bude problém, jelikož ne vše je všude povolené (testování na nemocných, někde zase platí zákazy zveřejňování soukromých dat).

Mohlo by vás zajímat

Reklama