- Lukáš Bauer
- Doprava
- 23. srpna 2025
- 12:10
Další dva L-39 Skyfox míří do armády, budou sloužit k výcviku pilotů letounů F-35
Poslední dva letouny byly státnímu podniku LOM PRAHA předány v předstihu oproti harmonogramu dojednanému ve smlouvě. Před oficiálním převzetím letounů zákazníkem probíhá komplexní kontrolní prohlídka, během níž tým odborníků z LOM PRAHA ověřil plnou funkčnost systémů a soulad s technickou specifikací.
Součástí této kontroly jsou testy funkčnosti letounů a integrovaného výcvikového systému, vizuální prohlídka draku a motoru, ověření povinného pozemního vybavení a dokumentace, a v závěru také letová zkouška podle přesně stanoveného akceptačního programu.
První praktické zkušenosti s letounem Aero L-39 Skyfox získali piloti-instruktoři LOM PRAHA již v říjnu loňského roku. „L-39 Skyfox je skvělý letoun pro výcvik mladých pilotů, který oproti předchozí generaci rychle reaguje na změny polohy řídicích pák, má vynikající akceleraci i deceleraci a snadno se ovládá i ve větších výškách nad čtyřmi kilometry.
Díky nové avionice je létání ve složitých povětrnostních podmínkách nebo při snížené viditelnosti mnohem komfortnější. Moderní kokpit pilotovi poskytuje větší pohodlí a intuitivní ovládání,“ shrnul Tomáš Merta, pilot-instruktor Centra leteckého výcviku LOM PRAHA.
Letoun L-39 Skyfox je připraven k základnímu i pokročilému výcviku budoucích pilotů letounů F-35 a přináší tak zásadní posun v oblasti výcviku pilotů nové generace. Skyfox je vybaven nejnovějšími technologiemi, včetně kompozitních materiálů a integrovaných palivových nádrží, které přispívají k nižším provozním nákladům a vynikajícímu doletu.
Moderní avionika zajišťuje maximální bezpečnost i za nepříznivých povětrnostních podmínek, zatímco pilotní kabina s průhledovým displejem, konceptem řízení letounu Hands On Throttle and Stick (HOTAS) a multifunkčními displeji včetně realistického zobrazení terénu ve 3D poskytuje intuitivní ovládání a komfort při dlouhých letech. Zásadní výhodou letounu L-39 Skyfox je propojení s virtuálním výcvikovým systémem, který umožňuje simulaci komplexních bojových scénářů přímo v kokpitu.
Dne 14. listopadu 2022 byla podepsána smlouva na dodávku čtyř letounů Aero L-39 Skyfox pro Centrum leteckého výcviku LOM PRAHA. Její součástí je i opce na další čtyři letouny. Sériová výroba takticko-cvičného letounu byla zahájena v Aero dne 10. května 2023. V červnu 2024 Aero předvedlo první letoun L-39 Skyfox určený pro LOM PRAHA ve vzduchu. V únoru 2025 předalo Aero první dva stroje. Na výrobě letounu L-39 Skyfox se aktuálně podílí přibližně 600 subdodavatelů, z nichž 400 pochází z České republiky.
Zdroj: AERO Vodochody AEROSPACE, LOM PRAHA


Sdílení
Twitter
Komentáře
Email