Moderní úložiště dat budou tvořit nanokrystaly, zapisovat se na ně bude světlem

 
Další 2 fotografie v galerii
Ukládání a čtení dat zajistí v budoucnu světlo / Pixabay
Množství dat, které je nutné někam ukládat, stále stoupá. Jak ale vytvořit vysokokapacitní uložiště dat, které bude držet krok s dobou? Novou možnost nabízejí nyní vědci v podobě nanokrystalů. Ukládání a čtení dat zajistí světlo. Výhodou je i nízká spotřeba energie této technologie.

Vznik systému optického uložiště dat, který sází na užití světla a psaní na nanokrystaly, je dílem vědců z univerzit v Novém Jižním Walesu, Jižní Austrálii a Adelaide. Je to dobrý krok pro budoucnost, protože je třeba vyvinout uložiště dat s mnohem větší kapacitou, než jaká je dostupná a obvyklá v dnešní době.

Data rostou geometrickou řadou. Přitom je ale nutné stále brát ohled na to, aby jeho cena systému byla co nejnižší a spotřeba energie maximálně úsporná. 

Laser mění strukturu krystalů

V současnosti nabízejí nejvyšší kapacitu za nejnižší cenu, nicméně i magnetické zápisy mají svoje mouchy a vědci se proto domnívají, že budoucnost patři světlu a zápisu na nanokrystaly. Jádrem této technologie budou nanokrystaly kovů alkalických zemin BaFCl:Sm. Badatelé už si na nich zkoušeli způsoby práce s pamětí.

Pro zápis bude sloužit laser UV-C se 185 nm. Svojí energií mění strukturu nanokrystalů. Vlastně jde o vypalovací systém známý třeba u DVD. Povrch disku ale nerotuje. Data se pak čtou optickou soustavou a fotoluminiscencí iontů Sm2+. 

Nárůst kapacity pokryje 

Test proběhl na 2D konstrukci, ale je možné s ním pracovat i pro 3D konstrukce, v takovém případě bude mít paměť více úrovní, přičemž se vždy bude měnit úroveň, na níž probíhá buď zápis, nebo následně čtení dat. K dispozici pak budou kapacity v řádu petabajtu na 1 cm krychlový. Nejde sice o rychlou paměť, ale dá se předpokládat, že splní svůj úkol, pokud jde o potřebný nárůst kapacit. 

Malá a úsporná paměť 

Velkou výhodou je, že se v jednu chvíli uloží více bitů, a to v jednom nanokrystalu. Zároveň je možné data v podstatě neomezeně přepisovat. Lasery mají nízkou spotřebu, díky tomu je jak zápis, tak i jeho čtení velice úsporné, při testech na krystalu šlo o 50-200 μW/cm čtvereční. Zatím ovšem nevíme, kdy novinka bude ke komerčnímu použití, to se teprve ukáže. 

Je ale zřejmé, že vzhledem k miniaturním rozměrům bude možné paměť rovnou začlenit jako součást elektronického obvodu. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama