- Ilona Cílková
- Gadgets
- 15. srpna 2018
- 11:10
Ukradený český vynález: Prvenství bratranců Veverkových potvrdilo až šest očitých svědků
Ovšem málo se dnes už ví, že by Veverkovi málem zůstali úplně zapomenutí. Nešlo jim totiž o slávu ani peníze. Jaký vlastně byl osud jejich vynálezu?
Bratranci Václav (1790 – 1849) a František (1799 – 1849) Veverkové tvoří skvělý tým. Františkovi vrtá hlavou, jak usnadnit zemědělcům práci a do jeho úvah se zapojí i kovář Václav. Nakonec přijdou na řešení. Princip podobný truhlářskému hoblíku by mohl být to pravé - vlastně bude hoblovat vrchní vrstvu hlíny a převrátí ji.
Na rozdíl od rádla, které hlínu pouze rozrývá - ve výsledku pak není správně načechraná, jenom rozrytá a v hloubce v zemi ji navíc musí udržovat oráč vlastní silou. František popřemýšlí o konstrukci úpravy rádla a šikovný Václav ji ve své kovárně zhotoví. Na světě je na jaře 1825 nový pluh, který je mnohem účinnější. Umí totiž půdu odkrojit, rozdrolí ji a obrátí. Navíc pracuje až v hloubce 22 centimetrů. Námaha oráče je také mnohem menší.
Jejich vynález s jiným jménem
Se svým novým vynálezem Veverkovi rádi pomáhají ostatním. Nezištně jim ho nabízejí. Jsou nadšení, když zjišťují, jak je práce jednodušší, snazší a úroda lepší díky dobře zpracované půdě. Pro některé je ale šok, když v Praze v roce 1832 vidí ten samý vynález na hospodářské výstavě. Ovšem podpis u něj zní Hans Kainz. Továrník Weiss pak vyrábí nové pluhy jeden za druhým. A není sám. I další továrny berou inovaci pluhu za svoji.
Jediný, kdo z toho nemá nic, jsou právě bratranci Veverkovi, kteří roku 1849 umírají, aniž by na nich ulpěla sebemenší kapka slávy. Naštěstí se ale najde dost lidí, kterým vadí křivda, kterou utrpěli.
Svojí snahou si vykoledoval výpověď
Proto se snaží zjednat nápravu. Například v časopise Čechoslav vycházejí články jistého novináře Josefa Jaroslava Langera, který upozorňuje na to, že Veverkovi měli dosáhnout svých práv. Dalším bojovníkem je bohoslovec Ignác Lhotský. Svoji energii nasazuje i redaktor Hospodářských novin Karel Procházka.
Tomu se roku 1868 podaří dokonce v Rybitví u Pardubic, domovské obci bratranců Veverkových, sehnat pět svědků, kteří na vlastní oči viděli orbu bratranců Veverkových. Bohužel to Procházku stojí místo v novinách. Dostane výpověď. Naštěstí to nadšenci ani teď nevzdávají. A nakonec se to podaří. Roku 1883 jednatel Hospodářského spolku v Pardubicích František V. Sova svědectvím šesti očitých svědků dokáže, že Veverkové byli se svým ruchadlem roku 1825 opravdu první.
Sdílení
5
Twitter
Komentáře
Email