Z planet větších než Země je mimo naši Sluneční soustavu celá jedna třetina vodních světů vhodných pro život

 
Další 1 fotografie v galerii
Znatelně se zvyšuje šance pro nalezení života i u jiných vodních světů mimo hranice naší Sluneční soustavy / Pixabay
I když vědci na toto téma již dříve hodně teoretizovali, faktem zůstává, že na mnoha „vodních světech" naší Sluneční soustavy by mohl existovat život.

Nová studie na toto téma totiž právě odhalila, že planety s oceány mohly být v místě příhodném pro život mnohem déle, nežli se původně předpokládalo.

To samozřejmě sekundárně znamená, že to znatelně zvyšuje šance pro nalezení života i u jiných vodních světů mimo hranice naší soustavy. Další studie na podobné téma totiž zase zjistila, že z planet větších než Země je mimo Sluneční soustavu celá jedna třetina takovýchto vodních světů.

Vědci v rámci této studie generovali tisíce náhodných planet a sledovali, jak se poté vyvíjejí jejich klimatické podmínky během několika miliard let: „Je překvapivé, ba šokující, že řada z těchto míst zůstala stabilní pro život i miliardy let."

Bylo to asi tak u 10 % všech hvězd, jenž jsou v tzv. „zlaté zóně" (tj. „akorát" teplota, správný objem uhlíku, ve vodě jen trocha minerálů, takže se dostane uhlík do atmosféry atd.).

Taky je třeba dost vody od začátku procesu a cyklus uhlíku mezi planetou a mořem: „Kolik má planeta času pro rozvoj života závisí zejména na oxidu uhličitém a jeho rozdělení v mořích a atmosféře v časných vývojových stádiích."

Vypadá to, že je tu cesta, jak udržet planetu obyvatelnou dlouhodobě i bez geochemického cyklu, jenž máme na Zemi. Pro život se dnes obvykle předpokládá Slunce našeho typu, ale podobné výsledky jsou velmi slibné i pro červené trpaslíky.

Je možné, že nikdy žádný život nenajdeme proto, že jsme měli tu „smůlu" a vyvinuli se zcela první?

Mohlo by vás zajímat

Reklama