- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 05. září 2018
- 12:45
Existenci již deváté planety naší sluneční soustavy potvrdil pohyb vzdáleného vesmírného objektu
Důkazy o její existenci se pomalu začínají vršit, ale ještě nikdo ji nespatřil starým dobrým teleskopem. I vědci z různých světových univerzit jsou optimističtí, že ji brzy uvidí, jak je ale možné, že byla pro naše observatoře dosud neviditelná?
Je možné, že je ukrytá na ledovém konci naší sluneční soustavy, kdesi ve tmě, ale přesto svou gravitací ovlivňuje cesty všech planet a možná dokonce i formování celého solárního systému.
O existenci Deváté planety za Jupiterem debatují astronomové již dlouho, nicméně až ta dnešní studie by konečně mohla prokázat, že jde o realitu. Vědci totiž nyní spatřili vzdálený kamenný objekt, jenž mohl být stažen na svoji mimořádnou orbitu jen další neznámou planetou.
Prakticky všichni astronomové se shodují, že zatím vše pomalu potvrzuje její existenci. Poprvé se o ní začalo vážněji teoretizovat na konferenci Caltech v roce 2016, kde se řešila výstředná orbita ledových objektů na okraji sluneční soustavy.
Další studie na toto téma z roku 2014 popsala objekt (2015 BP519) velký jako trpasličí planeta, co vzbudil zájem, jelikož jeho výstředná orbita byla jaksi příliš daleko od Slunce. Osm planet na to nestačilo, když se ale přidala i devátá, tak rázem seděla perfektně.
Není to ještě jednoznačný důkaz o existenci další planety, ale nějaký objekt zde gravitačně působí. Když totiž odstraníme působení tohoto objektu, rázem se objeví řada nevysvětlitelně trajektorií. Zkrátka, způsobí to více problémů, nežli řeší.
Prostě je zde již pět důkazů o působení této Deváté planety. Stojí dokonce i za tím, proč objekty z Kuiperova pásu obíhají po orbitě v opačném směru.
Sdílení
12
Twitter
Komentáře
Email