Experti varují: Země by se mohla v případě nehody v urychlovači částic smrsknout na velikost fotbalového hřiště

 
Další 1 fotografie v galerii
Urychlovače nám již ukázaly, že hypotetické částice mohou existovat / Pixabay
Řada expertů, například uznávaný britský astrofyzik profesor Martin Rees, varují před tím, co může nastat, pokud se nějaký pokus v urychlovači částic zvrtne tím nejhorším možným způsobem.

Dokonce to snad může znamenat konec naší planety a života na Zemi tak, jak jej známe. Kdyby se některému urychlovači částic podařilo vytvořit miniaturní černou díru, tak se Země smrskne na velikost cca 100 metrů a bude tak stlačena do podoby superhusté koule.

Urychlovače, jako třeba mediálně nejznámější LHC (Large Hadron Collider neboli Velký hadronový urychlovač), vystřelují proti sobě částice v neuvěřitelných rychlostech a pak vědci sledují výsledky jejich srážek.

Naše znalosti o hmotě a vesmíru sice díky tomu nebývale narostly, také to s sebou ovšem nese risk a to nikoliv zanedbatelný. Hrajeme si totiž se silami, o kterých toho příliš nevíme, což se nám nemusí jednoho krásného dne vyplatit a lidská zvědavost a touha po poznání bude stát za katastrofickým koncem celé naší planety.

Vznik miniaturní černé díry ale není to jediné, co se může stát: také se mohou sdružit kvarky do tzv. strangeletů (jsou to hypotetické částice sestávající ze stejného počtu kvarků: Up, Down a Strange, někdo je považuje za kandidáta na temnou hmotu). To samo o sobě by bylo neškodné, ale podle některých teorií by tento nový typ hmoty mohl kompletně kontaminovat své okolí.

Je tu ale i třetí záležitost, jak nám mohou být tyto akcelerátory nebezpečné. Jde údajně o vesmír sám. Standardní vesmírné vakuum není "nic", ale aréna, kde se vše ostatní odehrává. Má v sobě v latentní formě všechny částice a síly fyzického světa.

A problém je, že naše vakuum může být nestálé a nestabilní. Leckdo proto spekuluje, že velmi koncentrovaná energie může zahájit tzv. fázovou transpozici (to pak zničí hmotu vesmíru).

Urychlovač LHC nám již ukázal, že hypotetické částice mohou existovat (viz objevený Higgsův boson). Výzkum může být často riskantní a právě v oblasti fyziky. I legendární Stephen Hawking je ale optimista: „Cokoliv Velký hadronový urychlovač dělá, tak se děje (navíc ještě silněji) přirozeně v atmosféře milionkrát denně."

Mohlo by vás zajímat

Reklama