Vesmírná turistika odstartuje podle Bransona ještě letos, na lístek vám bude stačit pět milionů

 
Další 2 fotografie v galerii
Virgin Galactic chystá do vesmíru loď připomínající soukromý tryskáč / Virgin Galactic
Společnost Virgin Galactic naznačila ústy svého zakladatele Sira Richarda Bransona, že je již pouhé týdny od okamžiku, kdy odstartuje do vesmíru první komerční raketa s turisty na palubě.

Sir Richard Branson je aktuálně v čilém závodu se SpaceX (a jejím zakladatelem Elonem Muskem) a šéfem Amazonu Jeffem Bezosem, kdo bude první, jenž dostane na oběžnou dráhu "běžné" lidi, tedy vesmírné turisty.

Firma Virgin Galactic si za podobnou cestu účtuje, vzhledem k cílové destinaci, "pouhých" 250 000 USD (cca 5 600 000 Kč), právě tolik totiž stojí palubní vstupenka v jednom z jejích komerčních letů. A připomínáme, že původně zamýšlela létat s lidmi do vesmíru až ve druhé polovině příštího roku.

Doufejme, že opět nepůjde o nějaké prázdné gesto jako minule – firma již podobná zvučná data několikrát „prošvihla". I přesto je ale Sir Richard optimista, a i když označil své minulé odhady za „trapné a nepříjemné", v posledním rozhovoru doslova řekl: „Měli bychom být ve vesmíru v řádu několika týdnů, nikoliv měsíců."

Virgin Galactic chystá do vesmíru loď připomínající soukromý tryskáč (SpaceShipTwo VSS Unity zvládne výšku až 52 000 metrů), s místem pro šest osob. Tato loď ale nepoletí sama, ale bude připojena k raketě, jež poslouží jako nosič (WhiteKnightTwo, od kterého se odpojí ve výšce okolo 15 000 metrů).

Jakmile bude loď volná, zažehne vlastní motory a zamíří dále k nebi. Pasažéři budou plavat v nulové gravitaci po několik minut, pak se začnou vracet k Zemi. Celá akce bude přitom trvat maximálně 120 minut.

Snad celé toto záhadné uspíšení prvního letu nebude na úkor kvality. Nejde o věc, u které by se daly jen vrátit peníze, když s výletem nebudete spokojeni. Také to nemusíte vůbec přežít. 

 
Vstoupit do diskuze  (3)

Mohlo by vás zajímat

Reklama