- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 19. října 2018
- 07:20
Pohled do hlubin 12 miliard let: Astronomové objevili dosud největší mladou superkupu galaxií
Tým vědců identifikoval gigantickou mladou superkupu galaxií formující se v mladém vesmíru v době asi 2,3 miliardy let po velkém třesku. Struktura, která od členů týmu dostala přezdívku Hyperion, je dosud největším a nejhmotnějším útvarem nalezeným v takto rané fázi vývoje vesmíru. Hmotnost celé struktury je enormní.
Podle výpočtů dosahuje 1 biliardy (milion miliard) Sluncí, což je srovnatelné s hmotnostmi nejrozsáhlejších útvarů současného vesmíru. Objev takto mohutné struktury v rané fázi vývoje vesmíru však astronomy překvapil.
Struktura Hyperion se nachází na obloze v souhvězdí Sextant, má velmi složitou strukturu, obsahuje přinejmenším 7 oblastí s vysokou hustotou, které jsou propojeny filamenty galaxií, přičemž jeho velikost je srovnatelná s blízkými superkupami, které však mají zcela jiné uspořádání.
Vzhledem ke své velikosti v již tak rané fázi evoluce vesmíru se Hyperion pravděpodobně vyvinul v rozsáhlou strukturu, podobnou těm, jaké známe z našeho současného kosmického okolí – například superkupy tvořící útvar známý jako Sloan Great Wall nebo Superkupa Virgo, do které patří i naše Galaxie.
Výzkum útvaru Hyperion a jeho srovnání s podobnými současnými strukturami může poskytnout důležité informace o vývoji vesmíru v minulosti i v budoucnosti.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email