Estrogen dle výzkumu způsobuje, že ženy snáze propadají působení marihuany

 
Další 1 fotografie v galerii
Muži až čtyřikrát častěji marihuanu vůbec vyzkouší a v silnějších dávkách / Pixabay
Výzkum italských specialistů přinesl zajímavé výsledky: ženy se stávají častěji závislé na marihuaně, jelikož ženský pohlavní hormon estrogen jim zajišťuje, že si daný stav „být pod vlivem" užijí prostě více.

Muži naopak oproti ženám až čtyřikrát častěji marihuanu vůbec vyzkouší, a to dokonce i s vyššími dávkami, s ohledem na jejich úroveň testosteronu. Ale i přesto, že ji ženy užívají méně, rychleji jí propadnou než muži.

Důvodem, proč tomu tak je, je jednoduchý biologický mechanismus: jsou prostě citlivější na efekt drogy a nastartování procesů typu „rozkoš" a „odměna" v mozku. 

Vědět o těchto účincích je důležité, jelikož stále více zemí se snaží legalizovat drogu i pro rekreační účely.

A odhalení je zřejmé – je zde různá reakce v závislosti na pohlaví a také záleží na hladině hormonů jako jsou testosteron, estrogen a progesteron a jejich vlivu na endokanabinoidní systém (látky ze skupiny kanabinoidů, jež si dle nutnosti přirozeně produkuje organismus lidí i zvířat). 

Endokanabinoidní systém je síť mozkových buněk, které komunikují za pomoci stejných látek, jaké jsou v marihuaně. Jak jsme již naznačili, vše je dost ovlivněno i pohlavím: mužské pohlavní steroidy zvyšují šanci na rizikové jednání a potlačují i mozkové centrum „dobrá věc = pocitová odměna" (brain's reward system), což naznačuje, proč jsou to právě muži, kdo drogu častěji zkusí (a nemusí jít jen o marihuanu). Ženy jsou naopak náchylnější na neurochemické úrovni ke vzniku závislosti.

Objev by mohl pomoci léčit konkrétní závislosti u rozličných pohlaví, jelikož to hraje evidentně větší roli, než by se zdálo na první pohled. Bude to nesmírně důležité jak pro lepší prevenci, tak bezesporu i v léčebných postupech. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama