Přinášíme několik tipů, jak výrazně zrychlit a vylepšit váš notebook

RAM zajišťuje, kolik úkonů může současně provádět počítač, aniž by byl tím ovlivněn jeho výkon / Pixabay
Pohodlné ovládání a praktičnost jsou klíčové výhody laptopů, je tady však i určité nevýhoda – jsou poměrně omezené z hlediska možnosti rozšiřování. Nejdříve si raději ověřte, zda váš notebook vůbec nějaký upgrade umožňuje.

Například výměna základní desky nebo grafické karty je často zcela nepraktická, finančně náročná a vyžaduje demontáž celého zařízení. Občas lze najít těsně uzavřené kryty nebo díly připájené k základní desce (je tomu tak třeba u laptopů Microsoft Surface), což znemožňuje jejich výměnu.

A na jaké klíčové díly vašeho notebooku se zaměřit? SSD disky jsou základem pro ty, kteří mají zájem o rychlejší fungování systému a spouštění aplikací. Tyto nosiče pracují tiše, jsou odolnější a výdrží i extrémní teploty. Vyznačují se nižší spotřebou elektrické energie, což znamená lepší výdrž baterie. Většina laptopů vyšší třídy je již využívá, starší nebo levnější modely mohou však stále obsahovat méně výkonné disky HDD – a ty stojí za to vyměnit co nejrychleji.

Také na paměti RAM záleží: ta zajišťuje, kolik úkonů může současně provádět počítač, aniž by byl tím ovlivněn jeho výkon. Příliš malé množství RAM má vliv na plynulost provozu aplikací, her nebo např. počtu otevřených záložek.

Pro běžné použití by mělo stačit 8 GB, pokud však používáte počítač k pokročilejším aktivitám (jako např. renderování filmů), je nutné se odhodlat k nainstalování dodatečných modulů RAM.

I když nebude možné rozšířit mobilní počítač uvnitř, existují alternativní řešení. Pokud máte zájem jen o zvýšení diskového prostoru, bude se Vám hodit nákup externího disku HDD nebo SSD, který navíc zrychlí spouštění aplikací nebo ukládání velkých souborů z aplikací pro zpracovávání videa a obrazů.

Mohlo by vás zajímat

Reklama