Jak nejlépe nafotíte meteorický roj Leonidy, který se objeví na obloze již zítra?

 
Další 1 fotografie v galerii
Můžete zahlédnout až patnáct meteorů za hodinu, takto vidí roj kosmonauti z Mezinárodní vesmírné stanice ISS / NASA
Aktivita meteorického roje Leonidy by měla, jako každoročně v tuto dobu, vrcholit ze soboty 17. listopadu na neděli 18. listopadu. Pokud se rozhodnete pořídit si z tohoto krásného astronomického úkazu fotografie, poradíme vám, jak meteory co nejlépe nasnímat.

Fotit roj meteorů a meteoritů je obvykle velkým cvičením v trpělivosti – ty totiž obvykle skrze oblohu přeletí jako blesk a nezřídka až po mnoha hodinách čekání. S našimi tipy, jak je ostře zachytit (a rozhodně neuškodí ani špetka štěstí), se ale dozajista podobným úžasným snímkům také přiblížíte.

1. Jděte mimo město a najděte si co nejtmavší oblohu 

Stačí, aby obloha byla jen trochu osvětlená městem nebo nebyla dokonalá tma a již si nevšimnete těch méně zářících meteorů. To platí zejména pro velkoměsta, ale dnes je stálé noční osvětlení i na vesnicích, takže do čím větší tmy vyrazíte na lov, tím povedenější fotografie získáte.

2. Vezměte si trojnožku

Fotografie meteorů (a obecně veškeré noční snímky) vyžadují dlouhé expozice. A ty se prostě fotit z ruky nedají. Obloha v noci se běžně fotí časy od 1 - 30 sekund, takže jedině stativ zajistí, že bude vše dokonale stabilní. Dá se i zaimprovizovat (položení aparátu na strom, do písku, ...), ale stativ je stativ.

3. Použijte širokoúhlý objektiv

Patrně jste si asi řekli, proč nefotit s optickým zoomem, když ho mám? Problém s ním ovšem je, že oproti širokému úhlu zabírá mnohem menší kousek oblohy. Vaše šance na úlovek se tím radikálně zredukuje. Nemá cenu obětovat větší šanci vyššímu detailu.

4. Použijte časový spínač aparátu

I když trojnožka většinu případných otřesů zredukuje, je tu pořád jeden problém, jenž se dokáže snadno v praxi projevit – když stisknete závěrku, tak samotný tento proces způsobí mírný otřes. A tomu se právě vyhnete, když vše načasujete (samospoušť), popřípadě sáhnete po dálkovém ovládači či spínači (infra, kabel).

5. Zamiřte na nekonečno

Tradiční AF (autofocus) bude mít v noci problémy s ostřením, takže jej prostě zrušte a zaostřete si manuálně na nekonečno.

6. Spočítejte si ideální čas expozice

Jak Země rotuje, hvězdy se rozmazávají pohybem. Když se tomu chcete vyhnout, musíte použít pravidlo „500": vydělte 500 úhlem vaší optiky, řekněme, že je to 28 mm. Pak to je 500 : 28 = 17,85 s, takže 18 sekund expozice zhruba bude hranice, nad kterou se již hvězdy budou rozmazávat.

Mohlo by vás zajímat

Reklama