Solární bouře nás může připravit o moderní způsob života: Jak jsme na ni připravení?

Kdy se začne stavět varovný systém před slunečními bouřemi? / Pixabay
Solární bouře jsou schopné zrušit kompletně náš komunikační systém a svedou i známé „blackouty" (stavy „tmy" bez elektrické energie). Odborníci nyní odhalili, jak je například Anglie na podobné katastrofy trestuhodně nepřipravená.

Jejich studie varovala ministry britské vlády, že národ musí být lépe připravený na významnější solární bouře a jejich nepředvídatelné následky. Solární bouře mají totiž neuvěřitelný potenciál škodlivosti, jelikož naše civilizace prakticky výhradně spoléhá na elektrickou energii, a to nejen během komunikace. A Anglie není výjimkou – má celou řadu satelitů, takže by to celé byla jedna velká komunikační katastrofa.

Studie navrhuje vystavět paradoxně satelitů ještě více – ale nemálo z nich určit právě pro důkladné sledování stavu Slunce. Pokud by k podobné události došlo (tj. řádově nejsilnější solární bouře za sto let), tak poškození počítačových systémů by bylo mimořádné a stálo by tuto jedinou zemi až 16 miliard liber.

A proč vlastně stavět časný varovný systém? Jelikož ten poskytne zemi asi tak týden na to, připravit se na náraz nejhoršího (některé věci ale do Faradayovy klece nikdo nedá – větší stanice, vlastní vedení). To přirozeně jen za situace, že by byly nebezpečné částice detekovány.

Rychle se pohybující solární větry jsou vytvářeny, když se magnetické pole hvězdy otevře až do vesmíru. A typicky se dá poznat podle toho, že jde o velké tmavé oblasti na snímcích ze satelitů.

Poté se nabité částice vydají na cestu napříč solárním systémem a začnou zasahovat atmosféry jednotlivých planet. U těch neobydlených je to vcelku jedno, ale v naší civilizaci je stále více věcí závislých na elektřině (městský člověk si bez ní ani nespláchne WC a nenapije se).

Vědci ovšem jednoznačně varují, že současné satelity pomalu dosluhují a jejich předpovědní schopnosti stále klesají. Když neproběhnou další investice do nových satelitů, nebude možné podrobně monitorovat stav Slunce a nebezpečných solárních bouří.

Mohlo by vás zajímat

Reklama