Globální oteplování zastaví vědci speciálním projektem, který zeslabí sluneční svit

 
Další 1 fotografie v galerii
Poručíme Slunci a změníme klima na Zemi? / Pixabay
Američtí vědci navrhli něco skutečně neobvyklého. V praxi chtějí použít dosud neověřenou metodu, jak ovlivnit klima na Zemi. Využít k tomu hodlají stejný proces, jenž se děje při jiných katastrofách (výbuchy vulkánů nebo dopad asteroidů) – prostě zastínit Slunce pomocí speciálních chemikálií.

Nová technologie SAI (Stratosférická aerosolová injekce) má potenciál zredukovat vliv globálního oteplování na polovinu. Vědci z nejlepších univerzit světa (Harvard a Yale) společně navrhli metodu spočívající v rozprášení velkých objemů částic sulfátu (blokujících průchod světla), a to v oblasti nižší stratosféry až do výšky 18 kilometrů. 

I problematika „doručení" chemikálie je již do detailu promyšlena: chtějí použít letadla létajícího ve vysokých výškách nebo balónů, popřípadě kanonů z lodí. Vědci ovšem jedním dechem konstatují, že je to vše zatím na hypotetické bázi. Není dosud k dispozici ani typ letadla, jenž by se k tomu dal použít. Měl by mít „masivní nosnost" a nemá být ani nijak přehnaně technologicky složitý.

A kolik tento projekt bude stát? Zprovoznění a rozjetí SAI projektu si bude žádat 3,5 miliardy dolarů. A samozřejmě to není vše – provozní náklady budou jen ročně dalších 2,25 miliardy dolarů.

Autoři studie uznali, že se vším je spojená i celá řada rizik. Problém je i to, že zkumavka, kde se vše bude odehrávat, bude Země samotná, takže nebudeme mít druhou šanci. Byla by škoda, aby se z jednoho problému stal druhý, v opačném stylu (globální ochlazování).

Kritici projektu nejsou věcí moc nadšeni. Hlavně faktem, že je to řešení pouze dočasné. Navíc, lokální vlny tepla jsou nepředvídatelné a velmi negativně by to odneslo i zemědělství a solární farmy.

 
Vstoupit do diskuze  (5)

Mohlo by vás zajímat

Reklama