Řadu nebezpečných nemocí mohou vyléčit molekulární nůžky, které objevili čeští vědci

Čím lépe budou vědci rozumět RNA sestřihu, tím větší šance bude ho opravit / Pixabay
Vědcům z Ústavu molekulární genetiky se podařilo objasnit principy, na základě kterých lidské buňky identifikují a doslova vystřihují v procesu zvaném RNA sestřih nepotřebné sekvence v našich genech. Jejich objev může přispět k léčbě genetických poruch.

Výzkum se obecně týká toho, jak se skládá buněčná mašinerie, která vystřihuje nepotřebné sekvence v RNA. Jde o velmi složitý komplex, ve kterém se potkávají a skládají desítky různých bílkovin. Vědce zajímalo, jak tato mašinérie rozpoznává hranice mezi tím, co se má vystřihnout a co se má zachovat, přičemž o sestřihu RNA mluví jako o „molekulárních nůžkách“.

Ty ovšem na rozdíl od běžných nůžek pracují s přesností na jeden nukleotid, což je jedno písmenko genetické abecedy – celkem jich je v lidské DNA na 3 miliardy. Čím lépe budou vědci rozumět RNA sestřihu, tím větší šance bude ho opravit.

Potenciální využití vědeckého objevu je široké, i proto se jím zabývají vědecké týmy na celém světě. Americká laboratoř například uvedla loni na trh lék, který vycházel z RNA sestřihu a léčí dosud smrtelnou nemoc, spinální svalovou atrofii u dětských pacientů.

Základním stavebním kamenem všech živých organismů jsou bílkoviny, které vznikají tak, že se informace z DNA přepíše do molekuly RNA, která následně slouží jako předloha pro výrobu bílkovin. Kromě těchto RNA jsou však v buňkách přítomny tisíce dalších molekul RNA, které žádné bílkoviny nekódují.

Ty sice vypadají stejně jako ty, podle kterých se vyrábí bílkoviny, ale je mezi nimi zásadní rozdíl. Molekulární nůžky si jich moc nevšímají a RNA sestřih u nich probíhá velice pomalu a neefektivně. Toho vědci využili a porovnáním těchto RNA s těmi, které se stříhají dobře, popsali, jak jsou molekulární nůžky naváděny na úseky RNA, které se mají vystřihnout.

Mohlo by vás zajímat

Reklama