NASA představila ambiciózní plán dlouhodobějšího osídlení Měsíce již v příštím desetiletí

 
Další 1 fotografie v galerii
První lodě z této nové lunární mise by mohly odstartovat již příští rok / Pixabay
NASA odhalila před pár hodinami zajímavé plány, jak dostat lidstvo zpět na Měsíc. Bude v této věci hodně spoléhat i na soukromé firmy. A co mohou tedy fanoušci vesmírných cest očekávat?

NASA totiž plánuje spolupracovat hned s devíti soukromými firmami (od malých startupů až po giganty typu Lockheed Martin), kdy chce vyvinout například robotické přistávací moduly a dalších systémy potřebné k těžbě rudy na Měsíci.

To by mělo pomoci vystavět technologické zázemí pro další lidské mise na Měsíc. A specialisté z NASA se nechali v této záležitosti slyšet, že by tam chtěli mít stálou základnu s lidskou posádkou do deseti let.

První lodě z této nové lunární mise by mohly odstartovat dokonce již příští rok. Ze zprávy NASA citujeme: „Píšeme další kapitolu amerického zkoumání Měsíce. Na Měsíc se ale nejenom vrátíme, my tam i natrvalo zůstaneme. Jsme přesvědčeni, že stálá a fungující základna by zde mohla být zhruba v příštím desetiletí. Poté využijeme zdroje Měsíce a odrazíme se tak k další cestě na Mars."

Bylo naznačeno i to, že další základny na Měsíci již budu mezinárodní. NASA plánuje vystavět komerční tržiště zvané Commercial Lunar Payload Services Program (CLIPS). To vše v rámci zajištění technologií potřebných k udržení stálého pobytu na Měsíci.

Projekt bude stát 2,6 miliardy dolarů, přičemž celý proces bude mít několik částí. Nejprve se postaví vesmírná stanice „Gateway" (recyklovatelný řídící modul na orbitu okolo Měsíce) a odsud se již automatické robotí jednotky budou dopravovat na Měsíc a zpět.

Jde pravděpodobně o nezbytný krok, jestliže chceme opět posunout hranice našeho poznání ve vesmíru. Přitom je jasné, že vesmír je krajně nehostinné místo pro dlouhodobý pobyt. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama