Muži ze „západní“ civilizace mají podle studie stále méně spermií: Co může být příčinou tohoto trendu?

 
Další 2 fotografie v galerii
Úbytek mužských spermií mezi lety 1973 a 2011 dosahuje 52,4% snížení co do koncentrace a 59,3% co do počtu / Pixabay
Důkladná studie Jeruzalémské univerzity odhalila, že mezi mužskou populací západní civilizace se vyskytuje jeden velmi nepříjemný trend – nebývalý úbytek aktivních spermií.

Jejich koncentrace totiž od roku 1973 poklesla o více jak 50 % a nic nenaznačuje tomu, že by tomu mělo být jinak i v následujících letech (to se pochopitelně odrazí na stále větším objemu lidí bez dětí, s problémy s početím).

O důkladnosti studie nemůže být jistě sporu: celkem bylo prohlédnuto na 7 500 dalších studií a výsledků věnujících se reprodukčním věcem a zjištěno bylo, že úbytek mužských spermií mezi lety 1973 a 2011 dosahuje 52,4% snížení co do koncentrace a 59,3% co do počtu.

Největší úbytek byl mezi tzv. „civilizovaným západem“: USA, Evropa, Austrálie a Nový Zéland. Naopak v Jižní Americe, Asii a Africe to bylo relativně v pořádku (tam ale zase nebylo realizováno příliš mnoho studií).

I když se možná konkrétní studie místy trochu lišily podle podmínek, je to dle autorů již dávno čas na probuzení a na nějaké aktivní změny. Kdyby totiž vše postupovalo tímto směrem i nadále, za pár století by lidem hrozila prakticky sterilita a veškeré děti by byly ze zkumavky.

Najít viníka prý nebude asi tak těžké: tuny chemikálií běžně používaných v naší civilizaci a brané jako bezpečné či spíše bezpečné, nežli o nich někdo provede pár analýz. Jako například nedávné pozdvižení kolem BPA free – nakonec, i když je plast BPA free, tak při výrobě stejně museli použít jinou látku stejných vlastností, která dost možná také není neškodná (jen proto, že je ještě neznámá a doposud neprostudovaná, nemusí být nutně i v pohodě, že ano?).

Mohlo by vás zajímat

Reklama