Jeden z nejbližších průletů komety kolem Země nastane již příští týden: Vlasatici Wirtanen uvidíte prostým okem

 
Další 2 fotografie v galerii
Kometa 46P Wirtanen má sférické fluorescenční koma / NASA
Periodická kometa označená jako „46P Wirtanen" se již za pár dní ocitne opět velmi blízko Země, takže tuto velmi jasnou vlasatici, která vrhá zelenavý stín, můžete pozorovat na noční obloze i bez dalekohledu.

Tato kometa, s oběžnou dobou 5,4 roku, je již nyní natolik blízko, že ji můžete vidět velmi dobře malým teleskopem. Příští týden pak bude dokonce vidět i prostým okem. NASA oznámila, že nejblíže Zemi bude v neděli 16. prosince (nejlépe má být vidět nad východním horizontem).

NASA pochopitelně taková věc nemohla uniknout a již před měsícem se pochlubila s úžasným snímkem komety jasně žhnoucí na obloze a pomalu se pohybující k nám i ke Slunci (zde bude nejblíže přesně 12. prosince). Tehdy ale tato kometa ještě ani zdaleka nebyla vidět prostým okem, nyní se vám to ale podařit může.

Kometa 46P Wirtanen má sférické fluorescenční koma (což je kulová obálka kolem jádra komety, jež je složená především z plynů). Na Jižní polokouli by měla být teleskopy viditelná již od 7. listopadu. Tehdy byla kometa vzdálená cca dvě světelné minuty (35 milionů kilometrů) a její zelené koma mělo asi 150 tisíc kilometrů, což jsou cca rozměry Jupiteru.

Letošní průlet komety 46P Wirtanen by měl znamenat 10. nejbližší zaznamenaný kometární průlet kolem Země za celou dobu měření. Tak, jak se kometa 46P Wirtanen pomalu blíží k naší modré planetě, začínají se k ní obracet oči i dalekohledy stále více profesionálů i amatérů.

Někteří lidé na Twitteru dokonce tvrdí, že kometa je aktuálně natolik blízko, že je již viditelná na místech s nízkým světelným znečištěním. Nejlépe ji uvidíte příští neděli na noční obloze, mimo větší města a další více osvětlené oblasti.

Mohlo by vás zajímat

Reklama