- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 20. prosince 2018
- 15:51
Mrak plynu pocházející z Velkého třesku nabízí nečekaný pohled do historie vesmíru
Když zachytili tento reliktní plyn, bylo všem jasné, že to bude velký objev, jelikož podobná zbytková mračna jsou velmi vzácná (lidstvo zatím objevilo pouze tři). Na plynu je zajímavé hlavně to, že i když je doslova starobylý, je přesto čistý, protože podle našich aktuálních znalostí o něm to vypadá, že bude nedotčený okolím, zůstal tedy prakticky v původní podobě „zapomenut" po Velkém třesku.
Profesor Michael Murphy potvrdil, že zmíněný nález nám pomůže lépe pochopit to, jak byly zformovány ve vesmíru první galaxie: „Kdekoliv se dnes okolo nás podíváme, tak všude je sice vesmírný plyn také, ale všude je rovněž znečištěný těžkými kovy z explodujících hvězd. Tento oblak je unikátní tím, že je absolutně čistý a bez hvězd byl ještě nějakých 1,5 miliard let po Velkém třesku. Význam pro vědu bude přitom mimořádný – půjde o v čase zmražený fosilní relikt Velkého třesku, z něhož poznáme, proč a jak se tehdy zformovaly první galaxie."
Poslední studie na téma Velkého třesku pochází od legendárního Stephena Hawkinga a vyšla těsně před jeho smrtí. Ta přinášela opět nový pohled na čas i prostor: podle jeho poslední teorie se Velký třesk odehrál bez jakýchkoliv hranic a počátku.
Dříve se mělo za to, že právě Velký třesk je počátkem (tj. „časem nula"), ale studie si zahrává s myšlenkou, že jak se zmenšuje expandující prostor, tento vesmír se stává stále menší a menší, ale nikdy nemá to, co chápeme jako začátek. Neplatí v něm ovšem ani nám známé fyzikální zákony, ani čas: „Prostor se stále přibližoval nicotě, ale nikdy se nicotou opravdu nestal."
Sdílení
3
Twitter
Komentáře
Email