BMW představí v Itálii novou koncepci elektrického motocyklu

Koncept nového městského motocyklu s nulovými emisemi v podání BMW / BMW Group
Společnost BMW na tradiční autoshow historických vozů Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2017 představí svoji vizi bezemisního městského motocyklu v podobě BMW Motorrad Concept Link. Nádherný koncept v sobě spojuje nároky moderní městské mobility a jde za hranice zavedených konvencí v designu i použitých technologiích.

„BMW Motorrad Concept Link představuje jedinečné propojení digitálního a analogového světa, se zaměřením na jezdce a jeho potřeby. Způsobem, jakým spojuje funkčnost a digitalizaci, může fungovat jako zařízení pro transport i komunikaci. Pro mě je BMW Motorrad Concept Link se svým nadčasovým a minimalistickým stylem více než koncept – je to symbol nové éry,“ vysvětluje Edgar Heinrich, šéfdesignér BMW Motorrad.

Design jako odlišující prvek, definující nový segment

Výjimečný charakter konceptu začne být okamžitě patrný díky zcela novému designovému jazyku. „BMW Motorrad Concept Link není postaven na současných přístupech, ale splňuje základní požadavky na funkčnost, technickou koncepci a digitální realitu dnešních uživatelů. Technologie elektrického pohonu v podobě ploché baterie pod podlahou a kompaktního pohonu zadního kola umožnily vytvořit vysoce originální design, který utváří nový segment. Výsledná expresivní síla konceptu je pro BMW Motorrad něčím zcela novým a opouští zavedené způsoby pohledu,“ vysvětluje Alexander Buckan, šéf designu BMW Motorrad.

Nízké, protažené tělo motocyklu a ploché sedlo v kombinaci s diagonálně stoupající přední sekcí vytvářejí moderní a přitom jedinečnou siluetu. Práce s barvami ji zdůrazňuje ještě více: přední část v barvě Liquid Metal Titanium kontrastuje s kapotáží v částečně matném černém provedení. Barvy jsou orientovány diagonálně, což podtrhuje dynamický potenciál BMW Motorrad Concept Link.

Navrženo na míru městské mobilitě

Nová, na funkci zaměřená koncepce nabízí vysokou úroveň potěšení z jízdy díky elektrickému pohonu. BMW Motorrad Concept Link je ideálně přizpůsobeno požadavkům moderní městské mobility s rychlou akcelerací a snadnou ovladatelností. Díky celkově malé výšce se snadno nastupuje jak ze strany, tak dokonce i zezadu. Zpětný chod zajišťuje dobré manévrování, což usnadňuje parkování v těsných prostorech.

Dvě kultovní zadní světla byla integrována do zadních bočních panelů v podobě dvou prvků ve tvaru C

Sedlo lze podélně nastavit tak, aby vyhovovalo jakýmkoliv požadavkům. Proporce také vytvářejí prostor pro nový odkládací prostor. Ve středové sekci, pod sedlem, se skrývá zavazadlový prostor, nabízející všestranné využití. Jezdec se k němu může kdykoliv snadno a rychle dostat pomocí posuvných dvířek. S touto novou architekturou kombinuje BMW Motorrad Concept Link ideálním způsobem potěšení z jízdy a funkčnost.

Čisté tvary a moderní technologie

Při bližším pohledu zdůrazňují čisté linie, velké povrchy a jednoduché, precizní tvary supermoderní vzhled BMW Motorrad Concept Link. Dvoubarevný design tento dojem zdůrazňuje ještě více. Velká matně černá plocha – technické srdce – tvaruje jádro konceptu. Sahá od přídě až k zádi a kromě pneumatik a předních světel integruje také pohonné ústrojí a prvky zavěšení. Dvě kultovní LED přední světla jsou charakteristická svým minimalistickým designem. Jejich precizní rozvržení a štíhlé kontury zdůrazňují moderní a průkopnickou přitažlivost přední části.

Mocně expresivní křivky bočních panelů rámují temný střed motocyklu, optimalizují aerodynamiku a poskytují také ochranu před větrem a počasím. Boční strany kol jsou zcela zakryté a zdůrazňují tak moderní vizuální přitažlivost.

BMW Motorrad Concept Link rovněž promyšleně demonstruje technologii, použitou jako součást designového balíčku. Proto boční panely zcela nezakrývají zadní část boků. Namísto toho se táhnou podél boků jako malá křídla, odhalující technické prvky, jako je hnací ústrojí, chladicí žebra, jednostranná kyvná vidlice, pružící vzpěra a ozubený řemen. Zároveň pomáhají zlepšit proudění vzduchu.

Záměrné kontrasty a řada možností optimalizace

Záměrná hra kontrastů v kombinaci s čistými tvary BMW Concept Link utváří výrazný, působivý vzhled. Oranžové kabely spojující baterie a pohon na pravé straně jsou vysoce kontrastní a představují jasné, sebejisté vyjádření. Jejich průměr také naznačuje výkon pohonné jednotky.

Sedlo, oddělené od těla motocyklu, je dalším funkčně i vizuálně působivým vyjádřením unikátního charakteru. Zdůrazňuje lehkost z bočního pohledu a podtrhuje tak agilitu a snadnou ovladatelnost. Sedlo navíc odhaluje pohled na hliníkovou konstrukci pod ním. Lze jej přizpůsobit, takže může to být sportovní jednosedadlovkou, dvojsedlem nebo čímkoliv mezi tím, což dává konceptu jedinečný vizuální i funkční charakter.

Další možnosti přizpůsobení, jako jsou boční panely v různých barvách nebo různé větrné štítky, umožňují jezdci vyjádřit svoji osobnost a dělají z BMW Motorrad Concept Link ideálního společníka pro jakoukoliv situaci.

Spojení jezdce, stroje a prostředí

Inspirován konceptem BMW Motorrad Vision NEXT 100, interpretuje BMW Motorrad Concept Link spojení mezi jezdcem, strojem a prostředím pro využití ve městech. Umožňuje jezdci zůstat ve spojení se světem i za jízdy a rozšiřuje tak jeho mobilní svět tím, že mu nabízí nové příležitosti. Kromě jiného Concept ví, co je v jezdcově kalendáři, a tedy jaký bude jeho příští cíl. Díky tomu může vybrat nejrychlejší nebo nejzajímavější trasu a v případě potřeby dokonce i zvolit nejvhodnější hudbu.

Pozornost byla věnována také možnosti užít si jízdu bez jakýchkoliv rozptýlení. Klasický přístrojový panel byl proto opuštěn. Namísto toho se rychlost, navigace a informace o stavu baterie promítají přímo na větrný štítek v jezdcově zorném poli. Sekundární informace jsou zobrazeny na velkém panelu, který perfektně zapadá do designu a je umístěn pod řídítky. Panel poskytuje celou řadu možných způsobů interakce s vnějším světem a komunikace s jinými stroji. Dotykový povrch rozměrného displeje zobrazuje a ovládá extenzivní funkce infotainmentu, konektivity a navigace. Libovolně programovatelná dotyková tlačítka v řídítkách umožňují jezdci přístup k preferovaným, často používaným funkcím, aniž by musel dát ruce z řídítek.

Inteligentní vybavení jezdce

Interakce mezi jezdcem a strojem je velkým potenciálem, pokud jde o bezpečnost, komfort, funkčnost a zážitky z jízdy. BMW Motorrad Concept Link komunikuje s vybavením jezdce. Aby se zdůraznilo toto propojení, pohyb na rukávu bundy otevírá a zavírá posuvné dveře zavazadlového prostoru.

Šev na rukávu prozrazuje aktivní oblast. Oblečení řidiče je také módním vyjádřením a záměrně nevypadá jako motocyklová výbava. Lehké loketní a ramenní chrániče byly integrovány do stylového krátkého kabátu vyrobeného z voděodolné lodenové tkaniny a nejsou pod moderním střihem kabátu viditelné.

Kombinací bezemisní dynamické jízdy, nového designu a módního a přitom funkčního vybavení pro jezdce ztělesňuje koncept představu BMW Motorrad o budoucnosti městské mobility.&a

Mohlo by vás zajímat

Reklama