Primitivní mimozemský život by mohl existovat jen pouhých 6 světelných let od Země

Barnardova hvězda je v hledáčku vědců již velmi dlouhou dobu / Pixabay
Jak zjistili vědci, gigantická super-země nalézající se jen šest světelných let od nás může být potenciální nositelkou velmi primitivního života. Jde konkrétně o hvězdu „Barnard b" (nebo také „GJ 699b"). A u ní leží nedávno objevená super-země obíhající okolo Barnardovy hvězdy. Jde tedy o druhý nejbližší planetární systém naší planetě Zemi.

Planeta je podle všeho extrémně studená (teploty zde jsou asi tak na úrovni Jupiterova měsíce Europa – tj. cca -150 °C). Nicméně, vědci tvrdí, že může mít horké, velké jádro z niklu a železa a silnou geotermální aktivitu. Díky té by potenciálně mohla tato planeta hostit i nějaký ten nepříliš náročný život. 

Astrofyzik Edward Guinan (univerzita ve Villanova) na toto téma řekl na 223. setkání AAS (American Astronomy Society) v Seattlu: „Geotermální zahřívání může zajišťovat v různých hloubkách příhodné zóny pro život. Podobně jako podzemní jezera na Aljašce. Povšimli jsme si i toho, že povrchová teplota na Jupiterově ledovém měsíci, Europě, a Barnardu b, je stejná. Ale díky slapovému zahřívání má Europa pravděpodobně i tekuté oceány pod svým povrchem."

I další informace uvedené vědcem mají nezpochybnitelnou logiku: „Jestliže je přítomna voda, geotermální aktivita (vulkanické komíny a sloupce) mohou zajistit tekutou vodu právě v oblastech atraktivních pro život a to i pod povrchem, jenž je patrně kompletně zmrzlý. Je to tedy celé dost podobné situaci na Jupiterově Europě, ale ta není zahřívána geotermální energií, ale má slapové zahřívání."

Barnardova hvězda je v hledáčku vědců již velmi dlouhou dobu. Ten nejvíce signifikantní faktor je ale pochopitelně určitě ten, že je to druhá nejbližší hvězda, jenž navíc hostí i planetární systém.

Celé to navíc naznačuje, že planety v naší Galaxii jsou vlastně poměrně běžní hosté, odhadují se dnes totiž na cca řádově desítky miliard kousků.

 
Vstoupit do diskuze  (2)

Mohlo by vás zajímat

Reklama