Jak vybrat správná sluchátka na výlety a outdoorový sport

Technologie MOSAYC umožňuje na základě testu sluchu nastavit reprodukci pro konkrétního uživatele / Bose
Teplé období roku, na které jsme se všichni těšili, je za dveřmi. Odkládáme kabáty, svetry, čepice a šály, nasazujeme sluchátka a vyrážíme na lavičky do parků, na výlety a sportovní aktivity. Jaká sluchátka zvolit na toto období?

Jestli je hudba vaší srdeční záležitostí, vybírejte dobře a zbytečně nešetřete – kvalitní sluchátka byste si podle webu Bose neměli pořizovat na měsíc, měly by vám dělat radost roky.

Od jara do podzimu se více pohybujeme, vydáváme víc energie a když je venku teplo, víc se také potíme. Mnoho lidí proto sáhne v letním období raději po malých sluchátkách do uší, která jsou podle konstrukce označována jako pecky nebo špunty a eliminují nepříjemné pocení způsobené kompletně překrytými ušními boltci.

Pecky mají pevné, většinou plastové koncovky do uší a špunty používají měkké silikonové zakončení (většinou je k dispozici v několika vyměnitelných velikostech), které neprodyšně zacpe zvukovod. Špunty proto drží lépe v uších. Domněnka, že malá sluchátka do uší nemohou zajistit opravdu kvalitní reprodukci zvuku, je dnes již mýtus.

Jejich technologie a konstrukce pokročila tak daleko, že skutečně kvalitní sluchátka do uší vám zajistí velmi působivý poslechový zážitek, který se velmi blíží kvalitě reprodukce velkých sluchátek přes uši. Na trhu lze najít nepřeberné množství modelů. Velmi zajímavou volbou, která vybočuje z běžné nabídky, jsou například nedávno představené bezdrátové špunty německého specialisty na studiovou techniku - beyerdynamic Blue BYRD 2. generace (3 400 Kč).

Jejich kvalitní zvuk doplňuje unikátní technologie MOSAYC, která umožňuje na základě jednoduchého testu sluchu nastavit reprodukci pro konkrétního uživatele. Sluchové vlastnosti každého uživatele mají drobné odlišnosti a během času se působením mnoha vlivů mění. Sluchátka zdůrazní frekvence, v nichž má uživatel sluchový propad. Tato technologie osobní personalizace zvuku pochází původně z lékařského prostředí, kde se používá při ladění naslouchátek pro lidi se sluchovým postižením.

Sluchátka na sport musí pevně držet v uších

Hudba je mocná a známým faktem je, že správně zvolený playlist pomáhá většině lidí k větší vytrvalosti a dosažení lepších výkonů. Pokud budete ale neustále myslet na to, aby vám sluchátka nevypadla z uší, nebo se dokonce budete muset zastavovat a sbírat je ze země, budou spíše přítěží. Pro sport se proto hodí nejlépe špunty a mnozí výrobci nabízejí specializované modely optimalizované pro sportovní vyžití.

Jejich koncovky jsou doplněny prvky, které udrží sluchátka bezpečně v uších i při skocích či nárazech. Nejpopulárnější způsob silikonových koncovek se speciálními „zobáčky“, pomocí nichž lze sluchátka doslova „zašroubovat“ do uší, využívají například sluchátka Bose Sport Earbuds (4 790 Kč), která jsou typickým zástupcem nejkvalitnějších sportovních modelů na trhu. Na jedno nabití hrají až 5 hodin, takže s nimi můžete běžet i maraton. Baterie vestavěná do pouzdra navíc zajišťuje na cestách další dvojnásobné dobití a během 15 minut doplní energií postačující na dvouhodinový poslech. Ideální zvuk i při tichém poslechu zajišťuje automatické řízení basů a výšek v závislosti na hlasitosti reprodukce.

Druhým důležitým požadavkem je dostatečná odolnost vůči vodě a potu. Vnější provedení by mělo vydržet nečekaný déšť a vnitřní konstrukce nesmí k reproduktoru pustit agresivní pot. Míru odolnosti produktů všech kategorií označují dvě číslice stupnice označované jako IPX (například IPX 44). První číslice označuje stupeň ochrany vůči vodě a druhé pak proti vniknutí pevných částic, například prachu. Sportovní sluchátka by z pohledu odolnosti proti vodě měla splňovat alespoň stupeň IPX 4.

Kabel nebo bezdrát? 

Pokud patříte mezi uživatele, kteří zapomínají na pravidelné dobíjení elektroniky, možná budete uvažovat raději o kabelové variantě. Bezdrátová sluchátka vám ale zajistí lepší komfort a vyhnete se motajícím se drátům. Kategorie bezdrátových sluchátek nabízí dvě řešení. První využívá přece jen kus kabelu spojující pravou a levou část. V tomto případně je praktický pevný nákrčník nebo malý kolíček, kterým lze připevnit sluchátka k tričku a zamezit tak jejich nenadálé ztrátě. Uživatelsky komfortnější jsou pak absolutně bezdrátové modely, tak zvaná „true wireless“ sluchátka.

Aktivní odrušení okolí (ANC) – ano či ne?

Aktivní „noise cancelling“ zažívá u sluchátek mimořádnou popularitu. Sluchátka s ANC jsou dnes často využívána i pro lepší soustředění během práce z domova nebo v open space kancelářích, a kromě velkých sluchátek přes uši lze tuto technologii najít i v bezdrátových modelech malých špuntů.

Pro sport se však ANC příliš nehodí a tento fenomén může být až nebezpečný. Přílišné zatlumení okolí může totiž vést k tomu, že posluchač nezaregistruje projíždějící auto nebo cyklistu dávajícího výstražný signál.

Zdroj: Bose, Basys

Mohlo by vás zajímat

Reklama