Každý člověk slyší v závislosti na anatomii svých uší jinak. Jak vznikla technologie CustomTune

Technologie kalibrace zvuku nazvaná „CustomTune“ byla poprvé představena ve sluchátkách QuietComfort Earbuds II / Bose
Uši každého člověka mají podobně jako tvář nebo otisky prstů jedinečný tvar. Způsob, jakým reprodukují sluchátka zvuk, byl ale až dosud pro všechny stejný.

Technologie CustomTune známého výrobce audiotechniky Bose umí nyní přizpůsobit zvuk i aktivní potlačení nežádoucích ruchů z okolí (ANC) každému uchu individuálně. Výsledkem je bohatší zvuk.

S nápadem na personalizaci zvuku přišel raketový inženýr

Sluchátka, včetně malých modelů do uší, jsou celá desetiletí navrhována výrobci tak, aby zajistila co nejlepší zážitek z poslechu hudby – jenže pro všechny posluchače stejně. Každý jedinec má ale anatomii uší jinou a zvuk který slyší, je těmito individuálními rozdíly ovlivněn.

„Ušní zvukovody každého z nás jsou jedinečné a chovají se akusticky jinak,“ potvrzuje John Rule, PhD, letecký inženýr a vedoucí systémový inženýr ve společnosti Bose. Univerzálně navržená sluchátka proto nemusí vždy zaručovat ten nejlepší zážitek z poslechu a každému může lépe znít jiný model. Rule přišel proto s nápadem – co kdybychom zlepšili vlastnosti sluchátek Bose tím, že reprodukci zvuku i technologii ANC potlačující ruchy z okolí přizpůsobíme uším každého člověka?  

Tenhle nápad přednesl svému šéfovi a požádal o čas a prostor pro nalezení řešení zmíněného problému. O šest měsíců později přišel Rule s jasnou vizí a inženýři v Bose začali přetvářet jeho myšlenky do konkrétní podoby personalizovaného zvuku. Výsledem je inovativní technologie kalibrace zvuku nazvaná „CustomTune“, která byla poprvé představena ve sluchátkách Bose QuietComfort Earbuds II.

Jak funguje personalizace zvuku CustomTune?

Když si sluchátka QuietComfort Earbuds II vložíte do uší, vydají krátký uvítací zvuk označovaný jako „thwomp“. Jeho zvukové vlny prochází levým i pravým zvukovodem a odráží se zpět do sluchátek, kde je zachycují vestavěné mikrofony. Tento krok je základním kamenem CustomTune.

Dále přicházejí na řadu složité matematické algoritmy, které vyhodnocují odrazy zvuku v uchu a vliv anatomie konkrétního ucha na šíření zvukových vln. Různá specifika zvukovodu mohou zdůrazňovat nebo naopak tlumit konkrétní frekvence. Zkrátka, když si nasadíte sluchátka a pustíte hudbu, vaše uši charakter původní nahrávky mění.

„To znamená, že hudba nezní tak, jak byla smíchána a masterována ve studiu,“ říká Rule. „CustomTune individuální rozdíly vlivu anatomie vyrovnává, odstraňuje zkreslující efekt uší na vnímání zvuku a zajišťuje, že nahrávka zní tak, jak ji pro vás umělec nahrál a připravil.“
Výsledky měření CustomTune jsou však využity nejen při přehrávání hudby či mluveného slova, ale také během potlačování nežádoucího okolního hluku pomocí ANC. Díky tomu je dosaženo výrazně lepších výsledků této technologie především při eliminaci nejkritičtějších zvuků, jako jsou okolní lidské hlasy.

Rule i další inženýři Bose byli výsledky CustomTune při reprodukci i potlačení okolních ruchů nadšeni. Sluchátka QuietComfort Earbuds II eliminovala při testech zvuky z vnějšího světa lépe než kterákoli jiná sluchátka na trhu. „Proč nás výsledky tak nadchly? Třeba proto, že při méně výkonném potlačení ruchů uživatel podvědomě zvyšuje hlasitost tak, že se poslech stává nepohodlným,“ vysvětluje Rule. „Sluchátka QuietComfort Earbuds II odstraňují téměř veškerý vnější hluk, vytváří ideální poslechové podmínky a pro stejně působivý poslech dostačuje nižší úroveň hlasitosti.“

Zdroj: Bose

Mohlo by vás zajímat

Reklama