Kvantová revoluce se blíží! Intel má supravodivý testovací čip pro kvantová PC

Čip může odeslat 10-100x více dat, nežli tradiční model / Pixabay
Patrně nikdo si dnes již netroufne pochybovat o tom, že kvantové počítače a procesor budou další revolucí v počítačích všeho typu. A pozor, kvantová PC tu budou dříve, nežli by si možná jeden myslel…

Není to tak dlouho, co nám redakční tým zkušených odborníků dedukoval podle stavu mobilního trhu, že dojde ke zrušení FUPů ještě v tomto století a už se nám blíží pomalu i kvantové počítače! Inu, pokrok nezastavíme...

IBM nám přestavilo svůj kvantový procesor letos v květnu, mezitím vědci experimentují s ideálními materiály z diamantů a křemíku, Google jde na kvanta cloudově, no a Microsoft zase pracuje na počítačovém jazyku pro tuto technologii. A dnes tu máme i Intel a jeho další krok ke kvantové realitě – nový supravodivý čip, co firma zhotovila za použití nejmodernějších technologií a doručila jej do partnerské výzkumné laboratoře Intelu v Nizozemí, firmě QuTech.

Podle slov Intelu jsou stavební částečky kvantových počítačů (qu-bity) extrémně citlivé na vnější vlivy. Mohou operovat jen za nesmírně nízkých teplot (teploty musí být dokonce radikálně nižší i proti těm, jaké jsou běžně ve vesmíru) a musí se opatrně sestavit i udržovat, jinak dojde ke ztrátě dat.

Intelovská výzkumná skupina z Oregonu ale měla úspěch a podařilo se jí vyrobit 17qubitový čip. To při architektuře, jež zajistí, že budou spolehlivější i při vyšších teplotách a navíc se zredukuje RF interference mezi nimi. Čip může odeslat 10-100x více dat, nežli tradiční „předem zadrátovaný“ model.

A jeho tvůrci pamatovali i na podpůrné obvody, jež umožní aplikaci do větších kvantových počítačů, jež jsou zatím ale ještě stále mnohem větší, nežli pro běžné křemíkové čipy.

Abychom nechali promluvit ale samotný Intel: „Náš kvantový výzkum pokročil do takového stádia, kdy můžeme tento čip předat partnerům z QuTechu, aby na něm simulovali kvantové výpočetní algoritmy a dá se říci, že Intel již vyrábí ve svých továrnách kvantové čipy relativně běžně."

Mohlo by vás zajímat

Reklama