Objeven chybějící vývojový článek mezi lidmi a rybami: Jak se dostal drobný Tiny z vody?

Jak to v karbonu vlastně vypadalo? / Pixabay
Vědci tento týden objevili zkamenělé zbytky malého tvora podobného malým ještěrům, jenž je podle všeho dalším chybějícím vývojovým článkem mezi lidmi a rybami, z nichž jsme se vyvinuli kdysi i my před přibližně 350 miliony let.

Novému typu živočicha se přezdívá „Tiny“ a malý doopravdy je: našli jej v jihovýchodním Skotsku v kousku skály menším, jak zavřená pěst, poté, co si někdo všiml malé lebky trčící ze země.

Tiny byl podle všeho jedním z prvních tvorů, jenž měli čtyři nohy a mohli se proto vydat i na nová místa na zemi z vody. Z hlediska vědeckého to pak znamená, že Tiny nám zaplní další bílé místo na vývojové mapě – cca 15miliónové období mezi tím, kdy se z ryb stali tvorové schopní využívat nohou.

U této zeměpisné hranice bylo již nalezeno nemálo podobných tvorů, mimochodem, před nějakými 360 - 345 miliony let byste to tam rozhodně nepoznali. Navíc, je to dnes prostor blízko rovníku, kde se protínala řada starobylých počínajících světadílů, takže ideální místo pro vývoj (a potažmo i tvorbu usazenin).

Skotsko tehdy bylo horké, vlhké a výjimkou zde nebyla ani sucha a ani záplavy. A jak vidíte sami, je Skotsko i místem, odkud začali čtyřnožci pronikat na zemi, čímž zahájili evoluční invazi na souš.

Mohlo by vás zajímat

Reklama