Mimozemšťané na dosah? Planeta, podobná Zemi, je jen 11 světelných let daleko a stále se přibližuje!

 
Další 3 fotografie v galerii
Máme dalšího adepta na mimozemský život? / Pixabay
Jaká planeta slibuje nejlepší šance na mimozemský život? Ideálně by to měla být pochopitelně taková, jaká se nachází ve „zlaté střední zóně", stejně jako my – tj. planeta, co má zhruba stejnou velikost a stejnou povrchovou teplotu.

Nově objevená planeta byla pojmenována Ross 128b a byla objevena, jak obíhá okolo hvězdy Ross 128 (typu rudý trpaslík) jen 11 světelných let od nás. S aktuálními technologiemi by nám trvalo 141 000 let do této oblasti vůbec doletět. I když je aktuálně tato planeta 11 světelných let od nás, pohybuje se směrem k nám a za nějakých 79 tisíc let se stane naším nejbližším stelárním sousedem a vystřídá tak Proximu Centauri.

A co je o ní ještě známo? Astronomové pracující s HARPS (European Southern Observatory's High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) v La Silla Observatory v Chile zjistili i to, že Ross 128 (pro změnu označený po jeho objeviteli astronomu Franku Elmoru Rossovi) obíhá lehká exo-planeta každých 9,9 dne (představte si to, Silvestr každých 10 dní!). A Ross 128 je unikátní i tím, že je to rekordně „tichá" hvězda, co hostí potenciál pro život (stejně jako naše oči se vyvinuly být nejcitlivější na základě barvy naší hvězdy, zde by to zase byla červená).

Kdo by nechtěl slavit Silvestr každých 10 dní?

I když obíhá Ross 128b dvacetkrát blíže, jak Země Slunce, přesto získává Ross 128b jen 1,38x tolik záření jako Země.

Z toho plyne, že jeho průměrná teplota je mezi -60°C a +20°C, díky tomu, že je Ross 128 již poměrně pohodová hvězda, co příliš nesálá. Zatím se vedou spory, zda je zde i tekoucí voda, teplota by tomu ale nahrávala.

Vše řečené z ní dělá perfektního adepta pro studium exoplanet, takže není divu, že se jí od vědců dostává takové pozornosti. Planetky z červených trpaslíků (a počítaje v to i Proximu Centauri) jsou totiž sužovány výtrysky smrtících ultrafialových a paprsků X, jež koupají jejich planety na orbitě v této smrtící sprše ničící atmosféru. Ross 128 je ovšem velmi tichý v této věci, takže prozatím jsou šance na bližší zkoumání u něj nejvyšší (další asi bude zjištění úrovně kyslíku a vody).

U tak blízkého souseda se přímo nabízí využít technologie mikro-družice poháněné nejsilnějším laserovým paprskem na Zemi (0,5 GW). Ten by jí udělil pořádnou rychlost, která by mohla dosáhnout podle některých optimistů časem i 0,5 rychlosti světla a družice by tak dosáhla svého cíle relativně brzy a ještě v rámci lidského života (22 let na cestu + 11 let pro signál zpět = 33 let). Doufejme tedy, že o něčem podobném co nejdříve uslyšíme...

Mohlo by vás zajímat

Reklama