Do minulosti se jednou podíváme, do budoucnosti je ale cesta podle astrofyziků navždy uzavřená!

 
Další 3 fotografie v galerii
Červí díry mohou spojovat dvě oblasti ve vesmíru v různém časovém období / Pixabay
Jak nám čas pomalu odtikává dny a roky třetího tisíciletí, stále více a více sci-fi věcí se stává všední realitou – máme tu inteligentní hejna dronů, samořídící auta, roboty-humanoidy, AI, co porazila "lidského" mistra v Go, ale je tu jedna věc, která nám až dodnes stále uniká: cestování časem.

Jak ale tvrdí současní astrofyzikové, cestování časem nemusí být až tak nemožné, jak se zdá. Podle pravidel teoretické fyziky existují určité podmínky, jež by to dovolily – jmenovitě konstrukce červích děr, které by byly schopny lidi vrátit i do již prožitých časů. Jenom pro připomínku, červí díru si můžeme představit jako jakýsi "tunel", který může spojovat dvě oblasti ve vesmíru (a to i v různém časovém období), nebo dokonce dva zcela odlišné vesmíry.

I když vědci ještě neodhalili přesné podmínky potřebné k cestě do minulosti a také zkonstruovat systém dost velký pro lidi (a případně kosmické lodě) by bylo nesmírně obtížné (jedna věc je hrát si na atomové úrovni a jiná naše realita, kde se věci často chovají dost odlišně, než v piko-světě), v teorii relativity a teoretické fyzice ale není nic, co by jí vysloveně zabraňovalo.

Cestování časem by spoléhalo na zatím teoretický a neznámý opak pozitivní energie nebo neznámých částic s nulovou váhou v celém našem vesmíru – negativní částice a energie se do teorií dostanou často, jejich existence ale není prokázaná. Pakliže podobá negativní hmota/energie existuje, šlo by s ní vytvořit běžnou supermasivní černou díru na straně jedné a druhou z negativní energie a cestovat mezi nimi by mělo umožnit cestu časem.

Teorie relativity možnost cestování do minulosti nevylučuje!

Je jedno, jak daleko by byly od sebe, kdyby měly obě díry dostatek energie pozitivního i negativního rázu, toto okamžité propojení prostoru by mělo setrvat.

A červí díra by se prý dala sestrojit i s jedním koncem nehybným a druhým cestujícím téměř rychlostí světla. Kdo by do ní vstoupil, teoreticky bude cestovat zpět v čase: na jedné straně by čas běžel normálně a na druhém konci by jeden rok doma odpovídal čtyřiceti běžným.

Prozatím je velký problém s červími dírami v tom, že nejsou stabilní a kolabují – když do ní vstoupí jediná částice, způsobí to fluktuace, které nepřežije. Další problém je ten, že bychom museli zvládnout cestování téměř na úrovni rychlosti světla, jelikož jedině pak budeme moci dohnat druhý konec díry cestující stejně tak rychle.

Před zahráváním si s černými dírami již ovšem varovala řada vědců, jelikož podobné hrátky mohou skončit pro Zemi v rekordně krátkém čase neuvěřitelně tragicky – někdo je třeba toho názoru, že jednou vytvoříme podobnou mini-díru v rámci určitých specifických částic v CERNu a již se nestihneme podívat se jí na zoubek, jelikož nás zhltne.

Je takřka jisté i to, že toho o vesmíru prostě ještě nevíme dost na to, abychom chápali další pokročilé souvislosti – co když kupříkladu určitý poměr temné hmoty a temné energie vůči té běžné podobné hrátky a částice (a tím i cesty časem) v makro-vesmíru prostě znemožňuje?

Mohlo by vás zajímat

Reklama