Jak na to: Chladit stále výkonnější procesory vzduchem nebo kapalinou?

 
Další 2 fotografie v galerii
Moderní vodní chladiče zvládnou TDP procesory až do 250 W / Pixabay
Procesory, ať už v jakémkoliv digitálním zařízení, potřebujeme stále výkonnější, s tím ale vyvstává problém, jak co nejůčinněji odvádět od CPU velké množství tepla?

Uvedenou situaci přicházejí na scénu vyřešit speciální chladicí systémy, které využívají kapalinu místo vzduchového proudu z ventilátorů. Zajímavou novinku představuje výrobce Zalman, který nyní uvádí na trh systém vodního chlazení Oymyakon ZM-EQ120.

Obdobně jako v případě většiny systémů vodního chlazení, také Zalman Oymyakon ZM-EQ120 se skládá ze tří hlavních dílů. Blok s pumpou, radiátor a ventilátor. První část se připojuje přímo na jednotku CPU a je často zcela průhledná. Navíc v tomto případě atraktivitu produktu zvyšuje bílé LED podsvícení.

Na spodní části jsou měděné plátky, které mají za úkol odvádět teplo z povrchu procesoru. Na tento díl se dále připojuje sada dvou trubic, které vedou chladící tekutinu přes radiátor. Radiátor je vyroben z hliníku a mědi. Na konci chladícího procesu je 120mm ventilátor (také s bílým LED podsvícením), který ochlazuje radiátor a odvádí horký vzduch mimo počítačovou skříň.

Podle výrobce zvládá vodní chladič CPU Oymyakon ZM-EQ120 TDP procesory až do 250 W. Nejsilnější procesor Intel, nebereme-li v úvahu serverovou třídu, Core i9-7980E má výkon 165 W.

Bez problému tak můžete použít Oymyakon ZM-EQ120 a zvýšit výkon procesoru u svého počítače. Dobrou zprávou je i to, že celková hlučnost tohoto chladicího systému nepřesahuje 28 dB.

Mohlo by vás zajímat

Reklama