Máte pocit, že je váš prohlížeč pomalý? Možná přes vás někdo těží Bitcoiny

 
Další 1 fotografie v galerii
Máte podezřele vytížený počítač a zpomaluje se vám browser? / Pixabay
Moderní doba nám přinesla spoustu neuvěřitelných moderních fenoménů, kterým by nikdo dříve nevěřil – a jedním z nich je i těžení kryptoměn.

V čele tohoto trendu je dnes již samozřejmě legendární Bitcoin, ale určitě aktuálně není na trhu jediným hráčem. Během posledního roku se nám Bitcoin nafoukl o celých 1 000 %, takže určitě není překvapením, že je tak atraktivním terčem pro hackery, vyděrače a podobnou sortu lidí. 

Ale zde to bohužel nekončí: v rámci procesu známého jako „cryptojacking" tito kyberkriminálníci stále častěji zneužívají soukromých PC i sítí PC k těžbě kryptoměn.

Toto není ovšem první aféra – připomeňme si, že s něčím podobným přišly i weby s torrenty, jenž vytěžují procesor návštěvníků a přes javascriptový kód počítaji i na jejich PC, aby si aspoň trochu zlepšily podmínky a snížily náklady. V poslední době se vše začíná šířit i na free video webech typu Openload, Streamango nebo Rapidvideo. Miliarda lidí měsíčně zde těží měny a ani o tom neví.

Jedním z posledních evropských cílů pak byla anglická kavárna Starbucks, do které řada lidí chodí proto, aby si zde vedle svého nezbytného ranního „nakopávacího" cloumáku užila i nějaké to free připojení přes Wi-Fi zadarmo. Jak se ale ukazuje, byl jimi distribuován i kód, který využíval hardware zákazníků k miningu (potenciální zisk zlodějů je až 326 000 USD měsíčně).

Na problém upozornil na svém Twitteru Noah Dunkinm od e-mailového providera Stensul z Buenos Aires. Ten si všiml, že kdokoliv se zde připojil, byl ohrožen tím, že jeho mašinka bude těžit Monero (jiná digitální měna). Jak se ukázalo po prozkoumání, jde naštěstí pouze o lokální problém, ale dozajista inspiruje mnohé.

Vše funguje tak, že vám to (a klidně i na celé měsíce) jaksi podezřele vytíží PC a zpomalí browser. Pokud jde o cryptojakcing skrze internetové prohlížeče, tak to je typ útoku, při němž se spouští těžící JavaScript skutečně kdykoliv dotyčný spustí nějakou stránku. Když má ale útočník vše šikovně nastavené, ani si ho nevšimnete, i když vám tento upír saje výkon.

Mohlo by vás zajímat

Reklama