NASA objevila solární systém stejně velký jako naše sluneční soustava

 
Další 3 fotografie v galerii
Ani nově objevená planeta asi nebude dobrý kandidát pro život / NASA
Vesmírný teleskop Kepler objevil osmou planetu ve vzdáleném solárním systému zvaném Kepler 90 a celé je to historické hlavně proto, jelikož je to stejný solární systém, jako ten náš – aspoň co se do počtu hlavních planet týče.

I když systém Kepler 90 nový není, planeta ano (a náhodou zrovna na třetí pozici, jako Země). A klíčové je to i z toho důvodu, že dotyčná planeta Kepler 90i byla vylovena z temných vod vesmíru díky spolupráci mezi Google AI a NASA.

Základní konfigurace celého solárního systému je dost podobná našemu – malé planety obíhají poblíž hvězdy a větší dále od ní. A i když to možná někomu ani nepřijde, tak pro NASA i lidstvo je to velký den, protože máme vůbec poprvé potvrzené, že vesmír má zjevně i jinde stejně velké planetární systémy jako je ten náš. Zajímavé na něm je i to, že v něm všech 8 planet je blíže místnímu slunci než Země Slunci u nás, zatímco u nás je v tak horké zóně jen Merkur a Venuše.

Hvězdný systém Kepler 90 leží zhruba v konstelaci Drak a to cca 2545 světelných let od nás. I když vzbuzuje jeho třetí planeta jisté asociace se Zemí, není to místo, kam byste si zbůhdarma vyrazili jen tak na dovolenou – je o třetinu větší jak Země, není zde ale ani silná atmosféra a ani nic moc dalšího, kromě kamenů. Navíc teploty jsou zde téměř jako na Venuši (430°C). Svoji hvězdu oběhne co 14 dní, takže příznivci narozeninových a silvestrovských oslav by si zde skutečně přišli na své!

A nyní pár slov k metodě, která byla použita. Po novu NASA zkusila Google AI, která učila sebe sama (chtělo to na 15 tisíc jiných příkladů signálů a AI pak již rozeznala planetu od falešného poplachu) a dosáhla v tom nakonec 96 % přesnosti. Stejně tak, jako se dá AI a její neuronové sítě vytrénovat k tomu, aby rozeznala rozdíly mezi kočkami a psy, identicky to jde i u planet.

Otázka, jež samozřejmě jako první vyvstane všem na mysli, je jedna: Může zde být život? I když je objev planety (a potažmo i celého systému) sám o sobě úžasný, podmínky zde již méně, prostě není to dobrý kandidát pro život.

Na druhou stranu, jsme zvyklí sledovat pouze takové faktory, jež známe ze života našeho – tj. potřebná tekoucí voda, kyslík nebo ideální teplota. Určitě není první věcí, kterou lidstvo hledá houba stavící na křemíku místo uhlíku. Co se týče jiných forem života, tak prostě zde je pole neorané a nemáme na čem stavět... Zatím!

Mohlo by vás zajímat

Reklama