Život na Zemi se objevil dle studie již před 4 miliardami let, přestože ji denně ohrožovaly stovky asteroidů

 
Dalších 6 fotografií v galerii
Zárodky života přežijí i ty nejhorší podmínky / Pixabay
Vědci z Colorada předpokládají, že život na Zemi mohl existovat již v tzv. éře zvané Hadaikum, která byla skutečným „pekelným obdobím" v historii Země, jelikož ji prakticky neustále bombardovala hejna asteroidů (speciálně v období před 4,6 – 4 miliardami let).

To vše způsobilo, že kůra byla nestabilní a prošla dramatickými změnami. Jak se ale ukazuje z jedné studie, mikrobiální život by mohl i toto přežít pod povrchem.

Opět se ukazuje, že život přežije i ty nejhorší podmínky, když mu dáme sebemenší šanci. Studie byla uveřejněna v magazínu „Earth and Planetary Science Letters" a to vše zkoumali vědci ze „Southwest Research Institute" v Coloradu. Cílem jejich studie bylo zjistit, co život a nejstarší éry planety: Hadaikum (3,8 – 4,6 miliardami let) a Archaikum (2,5 – 3,8).

Výzkumníci se zaměřili na pár vrstev umístěných jen pár kilometrů pod povrchem. Přitom stavěli na znalostech získaných z jiné studie o termální evoluci zemské kůry. I když samozřejmě těžké bombardování asteroidy silně zahřálo vrstvu pod povrchem, přesto našli vědci místa na Zemi, kde by se dalo přežít, pokud byste tedy byli mikrob.

A později, jak ubíhaly stovky milionů let, obyvatelná zóna by se zvětšovala stejně rychle, jako ubývalo impaktů a z nich generovaného tepla. Jediný scénář, kdy by život nepřežil, byla simulace s mnoha impakty v (geologicky) velmi krátkém čase. Země tehdy na každý pád procházela bouřlivými změnami a láva na povrchu byla standardem.

Doposud se vždy mělo za to, že život měl šanci propuknout až v podmínkách v letech po 3,9 mld. let následně, avšak dnešek ukázal, že biosféra se mohla rozvíjet už v době cca před 4,4 miliardami let a pravděpodobně i tak, jako by měla k dispozici podzemní vodu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama