Průzkum: České ženy vydělávají málo. Jak odstranit nerovné odměňování mezi muži a ženami?

 
Další 4 fotografie v galerii
Bude povinné zveřejňovat anonymizované platové statistiky? / Pixabay
Znevýhodnění v odměňování mezi muži a ženami, nedostatečný postup žen na vyšší pozice či překážky při přijímacích pohovorech představují nejzásadnější problémy na pracovním trhu v České republice, které odhalil aktuální průzkum Sociologického ústavu AV ČR.

Dle únorového průzkumu oddělení "Gender a sociologie" Sociologického ústavu AV ČR vydělávají ženy v České republice takřka o čtvrtinu méně než muži (22 %). A to není poslední zajímavé číslo, které ve zprávě najdete.

Dalším problémem českého trhu práce mohou být například dotazy na soukromý a rodinný život, jež jsou pro ženy stále běžnou součástí přijímacích pohovorů do zaměstnání. Nejčastěji se s nimi setkávají ženy, které již mají děti, a ženy ve věkové skupině 30–44 let. Celkem je ale potvrzuje 58 % žen a 24,6 % mužů.

Hlavním tématem, jež hýbe v této oblasti českou společností, je ovšem zejména nerovné odměňování, což si myslí většina české veřejnosti. Z reprezentativního vzorku 1 032 dotázaných (502 mužů a 530 žen) ve věku nad 15 let s tímto tvrzením souhlasilo více než 80 % žen a okolo 56 % mužů. 

Existují ovšem nástroje, jakými lze podmínky nerovného odměňování a znevýhodnění na pracovišti měnit. Průzkum ukázal, že tam, kde existují pravidla transparentního odměňování, je také téměř o polovinu nižší podíl těch, kteří se cítí znevýhodněni z hlediska mzdového ohodnocení (26,6 %), než tam, kde taková pravidla neexistují (58,8 %).

Mezi další nástroje pro řešení rozdílů mezd a diskriminace, které lidé podporují, patří opatření pro slaďování rodinného a pracovního života, legislativní úpravy a důsledné kontroly a postihování zaměstnavatelů a zaměstnavatelek. Více žen by se také přiklonilo k zavedení povinnosti zveřejňovat anonymizované platové statistiky.  

Mohlo by vás zajímat

Reklama