Další úspěch české vědy: Půjde konečně vyléčit smrtelně nebezpečná spavá nemoc?

 
Další 2 fotografie v galerii
Spavou nemoc způsobuje parazit druhu Trypanosoma brucei / Pixabay
Spavá nemoc je nebezpečná parazitická infekční choroba, kterou přenáší moucha tse-tse. Nyní čeští parazitologové objevili klíč pro další vývoj látek na léčbu této smrtelné nemoci.

Parazitologové z Biologického centra AV ČR společně s vědci z Cambridgeské univerzity, mezi nimiž byl i nositel Nobelovy ceny za chemii John Ernest Walker, rozluštili strukturu mitochondriálního podkomplexu F1-ATPázy u jednobuněčného parazita Trypanosoma brucei, který způsobuje spavou nemoc.

Jejich objev se může stát klíčem pro další vývoj látek na léčbu této infekční choroby, která vede k závažným neurologickým poruchám a bez léčby je smrtelná.

Obecně fungují v buňce mitochondrie jako takové minielektrárny - vyrábějí energii v podobě chemické sloučeniny adenosintrifosfátu (ATP), který slouží jako palivo pro průběh jiných reakcí v buňce. V tomto komplexu našli vědci novou složku, která se v buňkách jiných organismů nevyskytuje.

„Už prvotní tomografické studie mitochondrií Trypanosomy brucei odhalily, že komplex F1-ATPázy se vymyká. Po několikaleté intenzivní experimentální práci jsme nakonec získali krystalickou strukturu tohoto komplexu v atomickém rozlišení a tuto domněnku jsme s naprostou určitostí potvrdili,“ říká Alena Zíková z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

Díky tomu, že má tento komplex v buňce parazita nezbytnou a nezastupitelnou roli a zároveň se výrazně odlišuje od stejného komplexu u buněk člověka, představuje slibnou substanci pro vývoj nových léčivých látek.

Mohlo by vás zajímat

Reklama