Taxikáři bojují s řidiči Uberu na život a na smrt, přitom ti si překvapivě nevydělají ani minimální mzdu

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Až 30 % řidičů Uberu peníze nevydělává, ale dlouhodobě prodělává / Uber
Studie zorganizovaná výzkumníky z MIT (Massachusetts Institute of Technology) zjistila lehce šokující data o tom, že řidiči Uberu a Lyftu jsou velmi špatně placeni.

Průzkum mezi 1100 řidiči společností Uber a Lyft odhalil, že si přijdou v průměru jen na 4 USD za hodinu (tedy méně než cca 80 Kč za hodinu). Mnoho z nich přitom dostává peníze, jež jsou ve většině států pod hranicí minimální mzdy. V České republice to cca odpovídá minimální hodinové mzdě, jež je u nás nyní 73,20 Kč.

Přitom co se týká startupů Uber a Lyft, tak ty dnes patří mezi desítku nejhodnotnějších nových firem v celé USA vůbec. Tyto firmy mají aktuální hodnotu 68 miliard USD resp. 11,5 miliard USD.

I když pár špiček ve vedení a majitelů má peněz slušný ranec, nebude to absolutně platit o všech pracujících v těchto firmách.

Jak jsme již naznačili, tak studie od MIT zjistila, že řidiči zde jsou placeni i méně jak 4 USD za hodinu. A co je horší, celých 75 % řidičů si zde vydělává méně jak minimální mzdu (v daném státě). Podle vyjádření tuzemských řidičů si Uber strhává 25 procent z toho, co dostanou od zákazníků. Lyft a Uber najímá lidi jako „nezávislé kontraktory", což znamená, že nemají nárok na některé věci, jako jsou běžné zaměstnanecké benefity (například zdravotní pojištění, placené přesčasy nebo jiné kompenzace).

Největším problém je podle studie prý ovšem to, že řidiči musejí počítat s nepředvídatelnými požadavky od zákazníků a náklady na jízdu. Když se to vše spočítá, pak není moc šokující, že dotyční (přesněji 30 % řidičů) peníze nevydělává, ale dlouhodobě dokonce prodělává.

Řidič zde v průměru generuje zisk 661 dolarů měsíčně a podle názoru autorů studie není tento typ obchodování dlouhodobě udržitelný. Mluvčí společnosti Uber k tomu dodal toto: „Studie je jistě zajímavá, ale její metodologie a nálezy jsou hluboce zkreslené. Již jsme kontaktovali autory, aby se metody uvedly na pravou míru." A dost podobného názoru je i Lyft: „Autoři provedli jisté pochybné předpoklady." 

Mohlo by vás zajímat

Reklama