Nechcete přijít o svá data v počítači nebo notebooku? Podívejte se, jak a kam je bezpečně ukládat

 
Další 2 fotografie v galerii
Každá, i sebelepší technologie, může někdy selhat / Pixabay
Prakticky neexistuje jedna optimální konfigurace vašeho počítače nebo notebooku, protože téměř vždy ji můžete něčím novým vylepšit. Modernější technologií můžete počítač zrychlit, jinou zase udělat třeba bezpečnější přístup na internet. Tentokrát vám prozradíme, jak prakticky 100 % zabezpečíte vaše digitální data.

Jakou tedy máte zvolit pro svůj počítač variantu, tradiční pevný disk nebo SSD? SSD technologie nabízí mnohem vyšší přenosové rychlosti než tradiční pevné disky. Pokud máte v počítači plotnový pevný disk a chcete zrychlit odezvu operačního systému i programů, vyměňte jej za SSD a uvidíte okamžitý zřetelný rozdíl. Odměnou vám bude kromě výše uvedeného také rychlejší start počítače.

Často ovšem rozhoduje při nákupu cena, případně cena za gigabyte. Zde vede na plné čáře tradice v podobě plotnových pevných disků, a to jak v interní podobě, která je určena pro vestavění do počítače či notebooku, tak i v externím provedení. Například 1 TB SSD disku může stát i přes 10.000 Kč, datově stejně velký klasický notebookový disk seženete i za méně než 1.500 Kč.  

Ovšem například co se týká odolnosti, je na tom SSD technologie jednoznačně lépe, protože neobsahuje žádné mechanické pohybující se části. Tradiční disky ukládají data na magnetické plotny a k zápisu a čtení využívají velmi jemné hlavičky, které se pohybují na jemném mechanismu v nepatrné vzdálenosti od plotny. Prudký pohyb či náraz v průběhu práce s daty proto může disku uškodit. 

Každá, i sebelepší technologie může ale časem selhat. U tradičních pevných disků je riziko kolapsu předvídatelnější než u SSD. Pevný disk „odchází“ zpravidla postupně a pozorný uživatel je před touto situací většinou varován.

U klasických pevných disků je riziko kolapsu předvídatelnější než u SSD!

Klasickým příznakem toho, že byste měli pečlivě zálohovat svá data, je například zvýšená hlučnost při zápisu či čtení, cvakání, které jste dříve neslyšeli, nebo znatelné zpomalení práce. SSD je paměťový čip, který v případě selhání vypoví službu nárazově, tedy okamžitě a bez předchozího varování.

Jaké je tedy (téměř) ideální řešení?

Spočívá v kombinaci dvou disků v jednom počítači. Pro instalaci operačního systému a aplikací používejte kapacitně menší, zato velmi rychlý SSD disk. K tomuto účelu lze použít disk již od kapacity 128 GB. Pro ukládání všech uživatelských dat, jako jsou dokumenty, obrázky, prezentace, filmy a další soubory, lze pak doporučit druhý disk s tradiční technologií. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama