Už se nemusíte bát, že vás někdo odposlouchává! Šifra bude na úrovni světelné částice

 
Další 1 fotografie v galerii
Informace bude šifrována na úrovni světelné částice / Pixabay
Brzy poté, co byla tato funkce před časem nanečisto otestována jen v laboratořích v Číně, došlo vůbec k prvnímu nasazení kvantové komunikace ve formě prvního super-bezpečného videohovoru. A proč bezpečného a téměř nerozlousknutelného? To si odhalíme v článku!

Hovor proběhl mezi Čínskou akademií věd a Rakouskou akademií věd a byla to jen malá předehra k tomu, co bude brzy následovat: skutečně enormní revoluce v bezpečné komunikaci. A nevyjímaje z toho ani tu v online formě a speciálně situace, kdy jde o to, zachovat 100% bezpečí.

Dosavadní tradiční metody bezpečné digitální komunikace spoléhají bez výjimky na jisté matematické funkce, jenž činí dešifrování náročným, ale nikoliv nemožným (při správném know-how a hardwaru je to jen otázka času).

Kvantová komunikace je ovšem na zcela jiném základě. Informace je zde šifrována na úrovni světelné částice (konkrétně nyní skrze satelit Micius) a jde tedy o proces zcela "nehacknutelný". A jak je to možné?

Je to celé natolik bezpečné, že kdyby se někdo pokusil odposlouchávat (jako to jde třeba u běžných vysílaček), ihned by byl odhalen. Komentář Johanna Handsteinera z Rakouské akademie to jistě dobře osvětlí: „Kdyby se snad někdo čirou náhodou někdy pokoušel zachytit fotony probíhající mezi družicí a zemí a chtěl by změřit jejich polaritu, změnil by se tím kvantový stav fotonů právě kvůli odečtení hodnot a je to: obě strany hned ví, že se ve zprávě někdo vrtal!“

Je zcela jisté, že se časem objeví i mazaná antitechnologie (jako ostatně u radarů atd. atd.), ale aktuálně je to celé zdaleka nejbezpečnější cesta, jak sdílet data na Zemi. Nyní se již prý také plánuje, že k podobnému testu dojde i v Singapuru, Itálii, Německu a Rusku. Je tedy jen otázkou času, než se věc dostane i k vojenským účelům armád celého světa.

Mohlo by vás zajímat

Reklama