Jak si vybrat monitor, abyste zbytečně nezatěžovali svůj zrak? Máme pro vás několik tipů

 
Další 1 fotografie v galerii
Krátkovlnné modré světlo může z dlouhodobého hlediska poškodit zrak / Pixabay
Dnes je na trhu skutečně tak široká nabídka, že umožňuje prakticky každému vybrat si monitor přesně podle svých potřeb. Přitom řada z nás tráví před obrazovkou stále více času, a nikdo si nechce zíráním na displej poškodit trvale své zdraví.

Chcete-li se vyhnout fyzickým obtížím a zpříjemnit si čas před obrazovkou, měli byste se při výběru toho správného monitoru zaměřit zejména na jeho ergonomické funkce. Důležité je vybrat si monitor, který umožňuje nastavení výšky a otáčení či náklon, což přispívá k zdravějšímu posedu při práci. Obrazovku je u některých modelů dokonce možné snížit až na úroveň pracovního stolu. 

A jak ulevit našemu dlouhodobě u monitoru namáhanému zraku? Základem je dostatečné osvětlení a snížení účinků škodlivého krátkovlnného modrého světla. Právě modré světlo bohužel může dlouhodobě ovlivnit a poškodit zrak.

Například technologie SoftBlue umí zablokovat modré světlo hned u zdroje tím, že zachová původní barvu. Na rozdíl od dalších metod založených na filtrech, které obrazovky barví do žluta, což v nejlepším případě zhoršuje zážitek ze sledování a v nejhorším případě to obraz zcela pokazí. 

Praktická je také technologie "Flicker-free", jež reguluje jas a snižuje blikání, které také dokáže rychle unavit náš zrak. Technologie „bez blikání” nabízí přesnější úpravu jasu a tím i více pohody při sledování. 

Řada uživatelů při vybírání monitoru volí také takový, jehož ekologické technologie pomáhají minimalizovat dopad na životní prostředí jako takové. Například PowerSensor snižuje spotřebu energie až o 80 % a pomáhá snižovat emise CO2 tím, že pozná, zda jste nebo nejste před monitorem. Je dobré vybrat si kromě jiného monitor, který neobsahuje rtuť, protože ta je jednou z nejvíce toxických přírodních látek, která má vliv na lidi i zvířata. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama