Přichází nová forma teroristických útoků? Letadlo může ve vzduchu kdokoliv na dálku ovládnout!

 
Další 2 fotografie v galerii
Navést letadlo k zemi lze relativně snadno pomocí radiové komunikace / Pixabay
Skupina lidí zaobírajících se výzkumem bezpečnosti již před nějaký časem hacknula na dálku letadlo Boeing 757 a to bez toho, aniž by to vůbec zaregistrovali piloti nebo kdokoliv jiný (tuto informaci mimochodem zveřejnil státní úřad).

Jmenovitě za touto akcí stojí Robert Hickey (speciální kyber-vyšetřovatel, jenž to sdělil na akci CyberSat Summit ve Virginii), co jakoby ovládl letadlo převážející pasažéry. Došlo k tomu na ranveji v Atlantic City Airport (New Jersey) již 19. září 2016. Citujeme: „Byl jsem schopen o dva dny později provést vzdálenou nekooperativní penetraci, zevnitř letadla mi nikdo nepomáhal".

Autor průniku k tomu použil kombinaci určitých typů radiové komunikace, nicméně celé detaily útoku zůstávají utajeny i nadále (USA má celkem logicky strach, aby si toho nevšiml i nějaký nudící se terorista). Přepnout kód u avioniky může totiž klidně stát na ztrátách až 1 milion GBP a rok času, nežli to někdo objeví, dodal Hickey.

Během celé této akce probíhající v roce 2016 byl na ranveji i oficiální zástupce Boeingu a ten zase věci vidí takto: „Boeing pevně věří, že tento kyber-test a fingovaný útok neodhalil žádná snadno dostupná zadní vrátka pro podobné útoky pro Boeingy 757 nebo jakákoliv jiná letadla ze stáje Boeingu".

Mimochodem, jen letadel typu Boeing 757 je ve službě celkem 738, a to převážně v USA. Důvod, proč k tomuto závěru společnost Boeing došla, je prý jednoznačný – útočník využil starší letadlo s relativně zastaralým systémem, a i když jsou tato data z celé akce pro Boeing velmi cenná, není z nich nikdo šokován natolik, aby přestal létat.

Jisté otázky ohledně možného zneužití a prolomení bezpečnosti létání ze strany různých teroristických skupin zůstávají ovšem i nadále nezodpovězeny.

Mohlo by vás zajímat

Reklama