- redakce
- Doprava
- 06. listopadu 2019
- 16:28
Víte, jak správně postupovat při dopravní nehodě?
Při každé dopravní nehodě byste v první řadě měli myslet na zdraví a bezpečnost. Proto se vždy z havarovaného auta přesuňte co nejdříve do bezpečné vzdálenosti, nejlépe pryč ze silnice. Pokud je někdo zraněný, zavolejte záchranku a poskytněte zraněnému první pomoc. S tím vám pomůže i dispečer záchranky. Nezapomínejte místo nehody označit výstražným trojúhelníkem a obléct si reflexní vestu.
Pokud nevíte, jak si s nehodou poradit, nepanikařte. Nic nezkazíte telefonátem na asistenční službu, kterou máte k dispozici v rámci povinného ručení i havarijního pojištění. Je dobré mít číslo na asistenční služby pro každé případy uložené v telefonu.
Jak přesně postupovat při nehodě?
Přivolání policie, vyplňování papírů, záznam o nehodě a cesta na pojišťovnu. Jak byste měli správně postupovat?
Přivolejte policii
Policii vždy voláte k nehodě, při které vznikla škoda na autě přesahující 100 tisíc korun, a i v situacích, kdy škody na majetku vznikly někomu, kdo není účastníkem nehody – například v případě, že někomu poškodíte plot. A samozřejmě vždy voláte policii k případům zraněných osob nebo úmrtí. Policii ale budete volat i tehdy, když sami nebudete schopni obnovit plynulost provozu nebo se s účastníky nehody nedokážete shodnout, kdo ji zavinil, či máte podezření, že je některý z nich pod vlivem návykových látek.
Některý z účastníků nemá zelenou kartu (potvrzení o povinném ručení) nebo odmítá podepsat záznam o nehodě? I v těchto případech přivolejte policii.
Sepište záznam o nehodě
Pokud na silnici zůstala nabouraná auta, která zabraňují provozu nebo ohrožují další řidiče, měli byste jejich polohu obkreslit a všechno pečlivě nafotit z různých úhlů. Fotodokumentace může být při komunikaci s policií, ale i s pojišťovnou, klíčová. Pokud s auty nemůžete pohnout, počkejte na policii.
Po těchto nezbytných úkonech byste měli vyplnit formulář o dopravní nehodě. Ten mějte v každém případě u sebe. Použijte standardizovaný evropský záznam o nehodě, který má v různých jazykových variantách vždy stejnou strukturu.
Do tohoto formuláře pak zakreslete i to, jak k nehodě došlo. Tady může dojít k neshodám ohledně viníka nehody. Pokud tato situace nastane i ve vašem případě, určitě formulář nepodepisujte, pokud s verzí dalšího účastníka nesouhlasíte.
Nakonec vždy zkontrolujte, zda jsou všechny údaje správné, a to jak vaše, tak i údaje druhého účastníka. Dívejte se hlavně na jméno a příjmení, adresu, telefonní číslo, údaje o vozidle, jako je SPZ, VIN, ale i typ a značka, a také údaje o vlastníkovi vozidla a o pojištění. Pokud jste sami viníky, tak o sobě tyto údaje musíte poskytnout.
Nahlášení pojistné události na pojišťovně
Jste viníkem nehody? Pojišťovně nahlaste pojistnou událost a předejte jí veškerou dokumentaci i fotografie. Sama pojišťovna pak zkontaktuje poškozeného a vše s ním vyřeší.
V opačném případě, jste-li účastníkem nehody, je postup obrácený. Pak měl nehodu pojišťovně nahlásit viník nehody a vás by měla kontaktovat jeho pojišťovna.
Škodu můžete nahlásit telefonicky i online. Pokud si nejste jistí, jak postupovat, zavolejte na asistenční službu, kde vám řeknou, co a jak udělat. Při telefonickém nebo online oznámení, pak celou dokumentaci pošlete elektronicky. Nakonec už jen stačí čekat, než se vše vyřídí a vy dostanete odškodnění.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email