Na pražském letišti bude bezpečnostní kontrola pro cestující pohodlnější díky nové detekční technologii

Nové rentgeny s počítačovou tomografií umožní ponechat tekutiny i všechna elektronická zařízení uvnitř zavazadla / Letiště Praha
Bezpečnostní kontrola na Letišti Václava Havla Praha na druhém terminálu by postupně do roku 2026 měla být pohodlnější. Cestující by při průchodu rentgenem s palubním zavazadlem nemuseli řešit, kolik tekutin si s sebou mohou vzít a zároveň by v kufru mohli ponechat elektroniku.

Počítá s tím nový projekt Letiště Praha na výměnu detekčních technologií. Cílem je zvýšit komfort cestujících při bezpečnostní kontrole, říká Radek Kučera, výkonný ředitel Bezpečnosti Letiště Praha.

„V plánu je pořízení rentgenů s počítačovou tomografií, které umožňují ponechat tekutiny i všechna elektronická zařízení uvnitř zavazadla. Díky této technologii bude také možné uvolnit pravidlo o deklaraci a přepravě tekutin s limitací objemu do 100 mililitrů.“

Postupnou výměnu těchto rentgenů do procesu bezpečnostních kontrol na terminálu 2 Letiště Praha plánuje zavést v letech 2024 až 2026. Vzhledem k prostorovým limitacím decentralizované kontroly na terminále 1, není v současnosti možné tato zařízení implementovat do procesu detekčních kontrol cestujících, kteří odlétají do destinací mimo schengenský prostor.

„Implementace nových zařízení pro terminál 1 se váže na stavební úpravy a další rozvoj letiště,“ dodává Kučera. Letiště proto ve vybraných čekárnách zřídilo toalety a pítka.

Cestující si v současné době na palubu letadla s sebou mohou vzít tekutiny v balení o maximálním objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu jednoho litru na osobu.

Limit tekutin byl zavedený v roce 2006. Tehdy britská policie oznámila, že se jí podařilo zabránit útokům na letadla do USA, při kterých údajně chtěli teroristé využít výbušniny vyrobené až na palubě letounu z kapalin, proto je zakázána přeprava většího objemu tekutin a gelů.

Zdroj: Letiště Praha

Mohlo by vás zajímat

Reklama