Dálkově ovládaných vlakových nádraží v Česku přibývá, personál tu nepotkáte

Kamery a profesionální dispečink chrání nádraží nepřetržitě / Pixabay
Nádražní budovy Skrochovice, Děhylov, Louky nad Olší a Dětřichov nad Bystřicí už nepotřebují žádný personál, přesto nabídnou cestujícím stejný komfort a bezpečí.

Nový systém v nádražích Skrochovice, Děhylov, Louky nad Olší a Dětřichov nad Bystřicí spočívá dle webu Správy železnic v tom, že se budova automaticky zamkne určitou dobu po příjezdu posledního vlakového spoje a ráno před příjezdem prvního se opět odemkne. 

Na blížící se čas uzavření cestující upozorní automatické hlášení z místního audiosystému a před uzamknutím čekárnu na dálku zkontroluje operátor SOC s pomocí kamery. Pro případ, že by si někdo v čekárně zapomněl nějaký předmět, je na dveřích nádraží telefonní číslo na dispečink, který může v jakoukoli dobu na dálku otevřít a zavřít dveře.

Pohybové čidlo navíc upozorní dispečink na situaci, když někdo zůstane v čekárně po zavírací době. Operátor pak může na dálku návštěvníka pustit ven nebo v krajním případě vyslat mobilní jednotku, která bude na místě do 10 minut a problém vyřeší.

„Provoz dalších čtyř bezobslužných nádraží jsme spustili po úspěšném pilotním projektu ve Stráži nad Ohří,“ říká ředitel odboru bezpečnosti a krizového řízení Správy železnic Vladimír Abraham a dodává: „Vzdálená obsluha a ostraha železničních stanic šetří náklady – odpovídá to trendu, kdy s pokračující modernizací české železnice přibývá nádraží bez trvalého personálu. Ještě důležitější je ale to, že zatímco komfort zůstává pro cestující stejný a čekárna je otevřená jako předtím, reálné zabezpečení budovy a jejího okolí je neustálé. Kamery a profesionální dispečink totiž chrání nádraží nepřetržitě.“ 

„Technologicky jde o jednoduchý a osvědčený systém spočívající v kombinaci elektronického zabezpečení, automatických zámků a nepřetržitého kamerového dohledu. Spolehlivost garantuje dispečink Securitas Operations Center a bezpečnostní pojistkou celého řešení je, že v rámci celostátní sítě dokážeme garantovat dojezd mobilní jednotky zhruba do 10 minut, a tak můžeme s profesionálním týmem na místě vyřešit různé nestandardní situace,“ říká Jan Peroutka, ředitel bezpečnostních řešení společnosti SECURITAS ČR.

Čtyři nádraží ve Skrochovicích, Děhylově, Loukách nad Olší a Dětřichově nad Bystřicí jsou pokračováním pilotního projektu ve Stráži nad Ohří. Díky pozitivním zkušenostem plánuje Správa železnic, že bude pokračovat a nasadí systém v několika dalších nádražních budovách po celé ČR.

Zdroj: Správa železnic, SECURITAS ČR

Mohlo by vás zajímat

Reklama