V německém Kasselu bude jezdit až 40 nových tramvají značky Škoda

Nový antikolizní systém vytvoří před tramvají virtuální tunel, ve kterém detekuje všechny statické i dynamické překážky / Škoda Group
Cestující v dalším německém městě v budoucnu využijí tramvaje značky Škoda. Dozorčí rada tamního dopravního podniku Kasseler Verkehrs-Gesellschaft (KVG) podepsala objednávku 22 nových třicetimetrových obousměrných tramvají z dílen Škoda Group a dalších až 18 tramvají může objednat v rámci opce.

Cena zakázky (bez opce) je 88 milionů eur a jedná se o největší investicí do vozidel v historii KVG. Dodávky prvních tramvají jsou dle webu výrobce plánovány na rok 2026.

Hromadná doprava ve městě Kassel je postavená právě na tramvajích. Ty zde přepraví za rok 48 milionů cestujících, tedy 80 procent jejich celkového počtu. Zbylou část dopravy obstarávají autobusy a vlaková doprava.

Zahájení výroby nových obousměrných tramvají pro Kassel je naplánováno na konec roku 2024. Stejně jako stávající tramvaje budou mít nová vozidla délku 30 m a spřáhlo Albert, které umožní připojit další motorový vůz nebo přívěs.

Každá z tramvají bude mít na každé straně čtyři dveře pro nástup a výstup cestujících a samozřejmostí je nízkopodlažní konstrukce, která usnadní nástup a výstup osobám se sníženou pohyblivostí.

Antikolizní systém přinese vyšší míru bezpečnosti

Tramvaje pro Kassel budou jako jedny z prvních z produkce Škoda Group vybaveny pokročilým antikolizním systémem Škoda, který zvyšuje bezpečnost a chrání cestující i chodce. Zařazení této technologie je důkazem jasného směřování Škoda Group v oblasti inovací a její snahy upřednostňovat bezpečnost cestujících. Tento nový bezpečnostní prvek Škoda poprvé představila na veletrhu InnoTrans 2022.

Nový antikolizní systém Škoda Group vytvoří před tramvají virtuální tunel, ve kterém detekuje všechny statické i dynamické překážky a v případě, že nějakou zachytí, upozorní řidiče a aktivuje záchrannou brzdu.

Celé okolí pozoruje senzorická sada, ve které se nachází LiDAR, IMU jednotka a kamera. LiDAR je zodpovědný za 3D mapování okolí v dosahu 100–150 m, a to v horizontálním i vertikálním zorném poli. IMU jednotka dává do systému informace o naklonění vozidla a pomáhá tedy tomu, že výstup senzorů antikolizního systému reflektuje profil trati. Kamera poskytuje 2D snímky ve vysokém rozlišení, které zachytí více detailů.

Zdroj: Škoda Group 

Mohlo by vás zajímat

Reklama