Téměř polovina cestujících ve vlacích v ČR hlásí, že jsou omezeni výpadky signálu

Až 76 % respondentů využívá při cestování vlakem v ČR datové připojení / Pixabay
Podle průzkumu agentury Ipsos 76 % cestujících ve vlacích využívá internetové připojení pro různé aktivity, od práce po zábavu. Výpadky nebo útlum mobilního signálu jsou omezující pro téměř polovinu respondentů.

Tuto problematiku řeší dopravci a dodavatelé technologií po celém světě. Společnost Huawei ve spolupráci s telekomunikačními partnery vyvinula pokročilé technologie zaměřené na zlepšení pokrytí a kvality 5G signálu ve vlacích, aby tak umožnila plynulý přenos dat a kvalitní hlasové služby po celou dobu cesty.

Pohyb vlaků a konstrukční prvky železničních vozů způsobují utlumení nebo dokonce výpadky signálu, což omezuje přístup cestujících ke kontinuálnímu využití internetového připojení a telefonních služeb během jízdy. Zajištění spolehlivého datového a hlasového připojení ve vlacích představuje významnou technologickou výzvu. V pohybujícím se vlaku, jehož konstrukce je blízká tzv. „Faradayově kleci“, je pokrytí signálem mnohem problematičtější, než je tomu v budovách nebo v otevřené krajině. 

Průzkum, zaměřený na situaci na železnici v ČR ukázal, že 76 % respondentů využívá při cestování vlakem datové připojení. Polovina respondentů používá internet především ke sledování filmů a k poslechu hudby a třetina cestujících připojení využívá ke čtení zpráv a 14 % k práci.

Tato data poukazují na rostoucí potřebu spolehlivých a rychlých internetových služeb ve vlacích. Průzkum také odhalil, že výpadky datových a hlasových služeb jsou běžné a pro mnoho uživatelů omezující, což zdůrazňuje důležitost modernizace síťové infrastruktury. Téměř 44 % cestujících hlásí, že jsou omezeni výpadky signálu. 

„Vlaková doprava se stává stále oblíbenější pro obchodní i rekreační cesty, přičemž plynulé datové a hlasové připojení je nezbytné pro ty, kteří chtějí cestou pracovat nebo se bavit,“ říká Pavel Košek, ředitel komunikace Huawei.

„Tyto potřeby dokážeme naplnit prostřednictvím pokročilých technologií, které zlepšují dostupnost a kvalitu 5G signálu ve vlacích. Díky inovacím v dynamickém přidělování výkonu a v anténních technologiích Huawei umožňuje cestujícím využívat vysokorychlostní internet bez přerušení, což vylepšuje zážitek z cestování a zvyšuje produktivitu.“

Zdroj: Ipsos, Huawei

Mohlo by vás zajímat

Reklama