Reklama

Nový vynález usnadňuje kontroverzní euthanasii až příliš: Stačí stisknout jediné tlačítko

 
Další 1 fotografie v galerii
Vyberte si sami, jak chcete z tohoto světa odejít / Sarco
Na světě snad není více kontroverzní téma než euthanasie. A stejně kontroverzní bude přijetí 3D vytištěného vynálezu na smrt navrženého tak, aby odesílal lidi pohodlně do další fáze "života".

Zatím bude mírumilovně(!) poprvé otestován veřejností, a to na akci Amsterdam Funeral Fair. Zařízení označené jako "Sarco" je dílkem 70letého australského advokáta euthanasie, Philipa Nitschkeho, známého též jako „Dr Death".

Když člověk stiskne knoflík, sarkofág se naplní dusíkem, takže osoba ztratí do minuty vědomí a do pěti minut umře. Během celé akce se může člověk podívat pomocí virtuální reality (VR), jaký to asi bude zážitek.

Sarco se ještě ani neobjevilo na akci a již bylo popsáno jako „hrůzné" a „opěvující sebevraždy". Sarco je věc, kterou může skutečně použít kdokoliv, kdo vyplní online dotazník (to aby bylo skutečně jisté, že jste to skutečně vy a ne nikdo jiný) a bylo jasné, že chce umřít o své vlastní vůli. Poté obdrží kód (4 místa, jako každý jiný PIN), který se dá nacvakat do stroje a ve finále vás dělí od smrti již jen jeden stisk dalšího tlačítka.

Součástí produktu je i VR předváděčka, aby si to každý mohl nanečisto vyzkoušet. Mimochodem, poslední pohled můžete věnovat Alpám nebo mořským zátokám. Pak stisknete knoflík a po minutce vše začne pomalu stále více tmavnout.

A jaký to bude zážitek skutečně? Dusík tvoří normálně většinu našeho vzduchu (cca 78 %). A kyslík jen 20 %. A když jeho hladina spadne pod 10 %, může to být smrtelné. Dusík se nijak nedá detekovat našimi smysly, takže teoreticky bude smrt zcela bezbolestná. Jde o to, že dusík způsobuje u potápěčů euforii a téměř jakoby opilost. Normálně člověk zažije při dušení velké bolesti, protože se mu v krvi vyplaví spousta CO2 a ten v zařízení není.

 
Vstoupit do diskuze  (1)

Mohlo by vás zajímat