Reklama

Rok 2048 vstoupí do dějin: Podle futurologů bude na Zemi poprvé více robotů než lidí

 
Dalších 6 fotografií v galerii
Vaši práci zastane šikovný a neunavitelný robot / Pixabay
Podle nejlepšího světového futurologa, jakého dnes máme k dispozici (doktor Ian Pearson), by nás roboti měli co do množství přečíslit již za 30 let.

V roce 2048 by nás tedy mĚli roboti zatím jen přečíslit (doufejme), nic dalšího, možná hrozného, co si dovedete asi představit. Aby po nás roboti doslova převzali svět je nepravděpodobné a vypadalo by to jako z knížky o nějaké dystopii ve sci-fi novele.

Expert na tyto věci, britský futurolog Ian Peterson, tvrdí, že populace robotů vzroste z 57 milionů na 9,4 miliard během dalších 30 let. Ian Pearson je mimochodem anglický novelista, inženýr a vynálezce. A má za to, že někdy okolo roku 2028 by mohli roboti začít být emotivní.

Podle něj je to vše ještě do značné míry umírněná představa, jelikož předpokládá, že porostou tempem 20 % za rok. Když bude jejich nárůst rychlejší, mohou nás přečíslit již v roce 2033.

Celé to do sebe docela dobře zapadá i dle dalších studií, jež tvrdí, že stále větší počet lidí bude nahrazen roboty ve stále větším objemu prací – a to i v oborech, kde bychom to nečekali (finance, výroba, účetnictví nebo přeprava). Tento trend má ovšem i svá negativa. Když se zde objeví roboti v tak neuvěřitelném množství, povede to ke ztrátám milionů a milionů míst, to povede ke stagnaci výplat atd.

Podle průzkumů na téma „Jak moc se bojím robotů" je situace taková, že celých 71 % dospělých má za to, že je dost důvodů k tomu, obávat se vzestupu stále nebezpečnější AI a robotů. Více jak polovička lidí (54 %) věří tomu, že od jisté doby nebudou vědci schopni AI a roboty ovládat, protože je prostě nebude již možné lidsky zcela pochopit.

Celkem 43 % lidí je zase přesvědčeno, že roboti budou nakonec kontrolovat společnost. Jiných 37 % lidí se bojí, že roboti budou inteligentnější, jak lidé. A 34 % si je jistých, že kvůli robotům si budou hůře shánět místo.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat