S novým rokem přišla nová pravidla pro provoz dronů

Pilot se bude muset v některých případech držet ve vzdálenosti minimálně 150 metrů od urbanistických oblastí / Pixabay
Pro dálkově ovládané drony platí od ledna 2024 nová pravidla. V případě většiny prodaných dronů však půjde pouze o drobné změny, které výrazně neomezí způsob, kterým je jejich provozovatelé mohou využívat.

Co konkrétního se tedy změní? Od nového roku musí být dle webu "Létejte zodpovědně" všechny drony nově uvedené na trh označené štítkem s hodnotou od C0 do C6 určující třídu, do které daný dron spadá.

Na základě těchto tříd je pak možné drony provozovat v jednotlivých otevřených kategoriích v nichž platí konkrétní pravidla týkající se například toho, v jakých oblastech je možné s drony létat, zda je možné létat nad nezapojenými osobami či jaké podmínky musí pilot splňovat. 

Piloti dronů označených štítky třídy C u sebe zároveň nově budou muset mít prohlášení o shodě dronu s nařízením EU a příbalový leták EASA. S výjimkou kategorií C0 (do 250 gramů) a C4 pak budou muset mít v zařízení aktivní aktualizovaný mapový systém geo-awareness a v integrovaném systému dronu uvedenou registrační značku provozovatele.

„Pravidla, která musí provozovatelé a piloti dronů dodržovat, byla dlouhodobě poměrně komplikovaná, a ačkoliv se to tak nemusí na první pohled zdát, tyto změny je do značné míry zjednodušují a co je nejdůležitější, sjednocují napříč Evropskou Unií. To ocení třeba ti, kteří chtějí svůj dron používat i v zahraničí,“ vysvětluje Michael Janek, Category manager CE foto-video DATART a dodává: „Každá oblast však může mít svá specifická pravidla omezující například místa, ve kterých je možné s drony létat, jako je u nás v případě národních parků či okolí letišť. Vždy je proto důležité provést předletovou přípravu a ověřit si, že nějaká z nich neporušíte.“

Vedle dronů rozdělených do konkrétních tříd mohou zákazníci na regálech prodejců elektroniky i nadále najít drony, které byly na trh uvedené dříve a štítek označující třídu proto postrádají. Ty však nově mohou v otevřené kategorii A1 umožňující provoz i v městských oblastech a v blízkosti lidí létat pouze do maximální vzletové hmotnosti 250 gramů. 

Zatímco pro piloty starších dronů vážících méně než 250 gramů se tak nic nemění, ostatních modelů se změny dotknou výrazně. V mnohých případech se totiž může stát, že s dronem, který doposud mohl být v rámci otevřené kategorii A1 provozován i ve městech, bude nově možné létat pouze v kategorii A3.

To mimo jiné znamená, že se pilot bude muset držet ve vzdálenosti minimálně 150 metrů od urbanistických oblastí a nezapojených osob, což možnost letu v rámci měst efektivně zakazuje. V některých konkrétních případech však výrobci umožňují dron zpětně „docertifikovat“ a štítek na dron doplnit.

Na všechny, kteří si nejsou jistí aktuálními pravidly provozu dronů, cíli probíhající edukační kampaň Řízení letového provozu ČR "Létejte zodpovědně".

Zdroj: Létejte zodpovědně, DATART

Mohlo by vás zajímat

Reklama