Sdílení elektřiny vzrostlo dvojnásobně, zájem o fotovoltaiku ale příští rok klesne

Osekání podpory FVE velmi negativně ovlivní nejen občany, ale také firmy, které fotovoltaiku instalují / Pixabay
Zájem o sdílení elektřiny z fotovoltaických elektráren (FVE) vzrostl v České republice meziročně zhruba dvojnásobně. Největší zájem je v současnosti o sdílení elektřiny v rámci bytových domů.

U rodinných domů je využití služby nižší asi o 60 procent než u bytových, vyplývá z dat společnosti SOMI. Osekání státní podpory má ale tento trend zásadně narušit.

Po enormním zájmu Čechů o instalaci fotovoltaických elektráren na rodinné domy se poptávka letos přesunula do firemního sektoru a k majitelům bytových domů. Meziročně šlo podle SOMI asi o padesátiprocentní nárůst zakázek v tomto sektoru.

Těžká rána pro FVE v Česku

Změny v programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy, které budou platit od 1. února 2025, však fotovoltaice v Česku zasadí těžkou ránu.

Osekání podpory FVE velmi negativně ovlivní nejen občany, ale také firmy, které fotovoltaiku instalují. Rodinným domům s fotovoltaikou se sníží podpora na maximální výši 30 procent a podpora FVE bude zastropovaná na 5 kWp.

Snížení dotací na FVE bude mít zásadní vliv na občany, kteří nestihnou využít čerpání dotací z obnovitelných zdrojů a jejich využití tak výrazně klesne. Další zásadní vliv bude mít rozhodnutí na fotovoltaické firmy.

Průměrná dotace byla doposud okolo 185 000 Kč

Letos směřuje nabídka více na bytové domy a sdružení vlastníků jednotek. Rozvoji chytrých fotovoltaik v bytových domech nahrává nová legislativa, která umožňuje sdílení energie. Průměrná částka za FVE je okolo 400 000 Kč. Průměrná výše dotace byla doposud okolo 185 000 Kč.

Přímé sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky je legislativně možné od července tohoto roku. Prakticky možné je už také sdílení v rámci dvou odběrných míst, stejně jako v rámci bytových domů.

Alternativně je možné využít službu virtuální baterie, kterou nabízejí někteří poskytovatelé. Přebytečná energie se v takovém případě uloží „virtuálně“ a vlastník ji může později čerpat zpět.

Česká technologická společnost SOMI již nainstalovala a spustila téměř 800 chytrých fotovoltaických elektráren (FVE). Letos dvakrát více než za celý loňský rok, kdy dodala asi 400 systémů s chytrým řízením na bázi umělé inteligence.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, SOMI

Mohlo by vás zajímat

Reklama