Zbraň s největší ničivou silou v historii měli Sověti: Atomová bomba Car vážila 27 tun

 
Další 1 fotografie v galerii
Atomovou bombu s názvem Car odpálili Sověti 30. října 1961 / Pixabay
Jaká je, nebo byla, vlastně nejsilnější zbraň na světě? O tomhle se vedou sáhodlouhé diskuse. Každý dává přednost něčemu jinému.

Pokud bychom ale měli na mysli jednu věc, která upře v daném místě svoji maximální sílu a již byla použita, můžeme jmenovat ruského Cara. Co tím máme na mysli?

Jde o atomovou bombu s názvem Car, kterou odpálili Sověti 30. října 1961 nad severní částí někdejšího SSSR. Na délku měřila 8 metrů, průměr činil 2 metry a vážila 27 tun. Tento obdivuhodný cvalík měl v porovnání s výbuchem v Hirošimě sílu 3800krát větší.

Vývoj této maxi zbraně přitom trval docela dlouho. Odstartován byl v roce 1954 ve městě Arzamas 16, kde vše vedli akademici I. V. Kurčatov a J. B. Chariton. Kurčatov měl už tehdy s radioaktivitou hodně zkušeností. 

Třístupňová exploze má maximální sílu 

Termonukleární puma Car vykázala sílu 50-58 megatun TNT. Porovnáme-li to s bombami, jež spadly na japonská města Hirošima a Nagasaki, pak tyto měly sílu pouhých 15-22 kilotun TNT. Navíc je Car třístupňovou bombou – první stupeň tvoří štěpné reakce určené ke kompresi pro druhý stupeň a ten následně komprimuje pro třetí termonukleární stupeň – díky tomu se zajistí skutečně obrovský výbuch. 

SSSR změnilo plány 

Ovšem SSSR mělo v plánu vyrobit ještě buclatější bombu dosahující ještě větší síly, a to asi 100 megatun TNT. Nicméně konec těchto plánů byl poměrně prozaický – množství radioaktivního spadu by bylo o hodně vyšší, a navíc by zamířil na obydlené části SSSR, což samozřejmě bylo nežádoucí. Roli hrálo i to, že přesnost navádění zbraní nebyla zdaleka tak vysoká jako dnes. 

Exploze 4000 metrů nad Zemí 

Bombu vypustil 30. října 1961 bombardér Tu-95, a to v 11:32 moskevského času. Došlo k tomu ve výšce 11 km nad jadernou střelnicí zvanou Nová země. Letoun byl speciálně upravený pro tyto účely. Samotný výbuch nastal ve chvíli, kdy se bomba ocitla asi 4000 metrů nad zemí. Podle odborníků v tento okamžik měla bomba sílu 57-58,6 megatun TNT.

Co se dělo bezprostředně po výbuchu? 

Zrodila se ohnivá koule s průměrem 8 km. Výsledek? Zlikvidovala vše živé do vzdálenosti 55 km, a ještě stovky kilometrů od ní ničila okna, dveře a domy. I 100 km daleko teplo působilo popáleniny třetího stupně.

Tlaková vlna se dostala až 700 km od epicentra výbuchu, zničené okenní tabule byly zaznamenány ještě 900 km daleko. To je skutečně úctyhodná síla, kterou ještě žádná jiná zbraň nedokázala vyvinout. 

Demonstrace síly jádra vedla k útlumu zkoušek 

Atomový hřib, který výbuch způsobil dosáhl výšky 64 km a šířky 95 km (průměr). Kolem země následně třikrát oběhla seismická vlna. Asi 1000 km od výbuchu bylo možné pozorovat světlo. Tato demonstrace moci jaderné energie byla doslova šokující. Předvedla, jakou sílu tato energie má. Následně SSSR a USA postupně začaly jednat o omezení jaderných zkoušek. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama