Nové tanky s virtuální realitou umožní posádkám vidět do všech stran i skrze podlahu

 
Další 1 fotografie v galerii
Nové technologie umožní dokonalý rozhled do všech stran / Pixabay
Moderní AR/VR technologie přináší spoustu nových zajímavých využití nejen ze strany herního průmyslu, ale také v oblasti vojenské. Právě od upravené reality (AR = Augmented Reality) a virtuální reality (VR) si toho vojáci slibují opravdu hodně.

Tyto technologie zajistí v první řadě samozřejmě dokonalý rozhled do všech stran a to bez toho, aniž by se posádka vystavila střelbě. Kamery umístěné podél celé karoserie totiž mohou přinášet do VR helmy živý vstup, jaká je situace na všech stranách. 

Moderní tanky jsou obrovské, smrtící bestie, jež své posádky chrání pancířem z ocele, kompozitů či uranových štítů (vyhořelý uran se dnes běžně používá v americké armádě jako střelivo, je těžší než olovo cca o 70 % a dokonce i jako plátování). Všechny tanky ale mají odjakživa problémy s omezeným výhledem stejně jako bunkry. 

Nevidět do určitých slepých úhlů (boky a záda) má i nepříjemnou psychologickou otázku – často jsou to totiž oblasti, kde je plátování zdaleka nejtenčí. 

Technologie vypůjčená z bojových letounů by to ale mohla změnit. Stíhačka F-35 Joint Strike Fighter totiž nabízí jednu velmi fascinující funkci (jde o tzv. Distributed Aperture System, čili „DAS"), jež využívá sítě infračervených kamer. Ta pomáhá pilotovi vidět skutečně do všech představitelných směrů (ano, i dozadu a skrze podlahu!). To zvyšuje povědomí o situaci mimořádnou měrou jak při tréninku, tak i pak v ostré akci.

Ukrajinská firma LimpidArmor již předvedla i verzi DAS pro tanky. Ta funguje dost podobně a umožňuje ve verzi LPMK (Land Platform Modernization Kit byl testovaný na tanku T-82 a má celkem čtyři sady po čtyřech, tedy celkem šestnáct stabilizovaných kamer) vidět v míře celých 360° s reálnou odezvou ve dne i v noci. Vše se pak spojuje v brýlích pro upravenou realitu. To zvyšuje bezpečí nejen lidí uvnitř, ale i těch okolo.

Mohlo by vás zajímat

Reklama