Pomocí nové čtečky otisku prstů bude do pěti sekund jasné, zda jste měli marihuanu, kokain či heroin

 
Další 1 fotografie v galerii
Zařízení Reader 1000 rozezná hned čtyři typy nejčastěji používaných drog / Cambridge Intelligent Fingerprinting
Do jisté míry skutečně revoluční analytické zařízení fungující na principu čtečky otisku prstů detekuje rychle marihuanu, kokain, heroin či amfetaminy v těle, a to dokonce i u nedávno zemřelé osoby. Navíc výsledky by měly být velmi spolehlivé (93 - 99 %).

Nový typ testu na drogy (zmíněná čtečka nese jméno Reader 1000) je daleko přesnější, než tradiční metody (analýzy moči nebo krve). Reader 1000 přitom rozezná hned čtyři typy nejčastěji používaných drog (kokain, opiáty, konopí a amfetaminy).

Čtečka se již používá v několika zahraničních rehabilitačních centrech, ale také v márnicích, zdravotnických ústavech nebo školách. Pravděpodobně se již brzy objeví i na místech jako jsou věznice nebo letiště.

Tento nový typ technologie byl letos v létě vyvinutý společností Cambridge Intelligent Fingerprinting. Test na celkem 75 zemřelých ukázal, že i po smrti je na těle dostatek potu na sejmutí vzorku a že jeho přesnost je cca 99 % na marihuanu, 95 % na kokain, 96 % na opiáty a 93 % na amfetaminy.

Analýza touto technologií přitom trvá jen 10 minut a vzorek je získán za 5 sekund. Studie, jež ověřovala výsledky tohoto zařízení, také zjistila, že čtečka může být užitečná například i koronerům při zjišťování příčin smrti.

Novou studií tak bylo vědecky ověřeno, že tento test na drogy je oproti tradičním daleko přesnější a spolehlivější. Odpovídala tomu i korelace běžně prováděné toxikologické analýzy moči, krve, vlasů a slin. Přitom v rámci této nové metody stačí jen tolik potu, kolik ho má každý z nás běžně na prstu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama